Ескроу-рахунки: правила безпечного користування
КИЇВ — 25 квітня 2018 року. Комітет з банківського, фінансового та страхового права спільно з Комітетом з корпоративного права та фондового ринку Асоціації правників України запросили усіх зацікавлених колег обговорити аспекти функціонування ескроу-рахунків (тобто рахунків умовного зберігання) та особливості ескроу-договорів.
Основними доповідачами засідання виступили: Володимир Ігонін, член Ради Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», Антон Коробейніков, член Ради Комітету АПУ з банківського, фінансового та страхового права, партнер Sayenko Kharenko, Сергій Паперник, член Ради Комітету АПУ з банківського, фінансового та страхового права, керівник банківської та фінансової практики і напряму ФінТех ЮФ Еvris, адвокат, Вікторія Масна,начальник управління по роботі з фінансовими установами Райффайзен Банку Аваль, та інші. Модерував дискусію Андрій Нікіфоров, Голова Комітету АПУ з банківського, фінансового та страхового права, керівник банківської та фінансової практики київського офісу МЮФ Kinstellar.
Наприкінці минулого року НБУ прийняв низку підзаконних актів, які полегшили банкам на практиці застосовувати ескроу-рахунки.
Учасники поділилися досвідом та думками, зокрема, щодо того, чи є ескроу-рахунки дійсно новим інструментом в Україні, які є стандартні та нестандартні сценарії використання ескроу-рахунків, яка роль ескроу-договорів під час процедури примусового викупу акцій (squeeze-out).
Проблематику, з якою зустрічаються користувачі ескроу-рахунків, окреслив Сергій Паперник, вказавши серед основних «проблемних зон» арешт коштів на рахунку ескроу, оподаткування при операціях з ескроу, ідентифікацію в ескроу, виплату винагороди банку, нарахування відсотків за користування грошовими коштами, виплату готівкою коштів бенефіціарам тощо. Доповідач не тільки описав проблеми, але й запропонував варіанти їх вирішення (детальніше — у презентації Сергія Паперника «Проблематика використання рахунків ескроу»).
Володимир Ігонін поділився практичним досвідом використання механізмів ескроу в М&A трансакціях і наголосив на ефективності цього інструменту, коли умови для перерахування коштів з ескроу-рахунку можна чітко визначити та легко перевірити їх настання, як-от перереєстрація частки в товаристві у реєстрі. Також обговорили можливості професійних правників (юристів, адвокатів) виконувати функції ескроу агентів, а саме — перевіряти настання погоджених сторонами підстав.
Учасники зауважили, що через те, що інститут ескроу відносно новий для України, наразі правозастосовна практика користування ескроу-рахунками тільки формується. Тому обговорення будуть продовжуватися, зокрема, і на платформі АПУ. Слідкуйте за нашими анонсами.
Долучайтеся до заходів комітетів АПУ та отримуйте усю актуальну інформацію про новели вітчизняного та іноземного законодавства. З нами корисно.