Способи зловживання слідчих органів. Про що варто знати

КИЇВ — 16 квітня 2018 року. Комітет з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України запросив усіх зацікавлених правників поговорити про об’єднання та виділення матеріалів кримінального провадження як способи зловживання органів досудового слідства.

Ключовий спікер заходу — адвокат Валерій Поваров, полковник міліції у відставці, екс-начальник слідства УБОЗ м. Києва.

Під час заходу зосередилися на об’єднанні та виділенні матеріалів саме на стадії досудового розслідування, оскільки, як зазначив спікер із власного досвіду, в суді зазвичай ставляться до таких матеріалів об’єктивно і не зловживають правами.

На цій стадії, не зважаючи на низьку залученість до процесу, відповідне рішення про об’єднання чи виділення приймає прокурор, адже саме він буде нести за нього відповідальність у суді.

КПК встановлює перелік підстав для об’єднання в одному провадженні матеріалів досудового розслідування. Отже, в разі необхідності в одному провадженні можуть бути об’єднані матеріали досудових розслідувань: 1) щодо кількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення; 2) щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень; 3) за якими не встановлено підозрюваних, проте є достатні підстави вважати, що кримінальні правопорушення, щодо яких здійснюються ці розслідування, вчинені однією особою (особами).

Доповідач зауважив, що слідчі органи не проявляють ініціативи щодо об’єднання, тому пропонує стороні захисту постійно тримати питання об’єднання під контролем та подавати відповідні клопотання.

КПК передбачає можливість за необхідності виділення в окреме провадження матеріалів досудового розслідування щодо одного або кількох кримінальних правопорушень. Умовою такого виділення є відсутність можливого негативного впливу на повноту досудового розслідування та судового розгляду. Підставами для виділення Кодекс визначає ситуацію, при якій одна особа підозрюється у вчиненні кількох кримінальних правопорушень або дві чи більше особи підозрюються у вчиненні одного чи більше кримінальних правопорушень.

Валерій Поваров звернув увагу, що відомості про виділення чи об’єднання матеріалів досудового розслідування повинні заноситися прокурором до ЄРДР протягом 24 годин з моменту прийняття рішення. Тому порадив стороні захисту порівнювати дату на постанові прокурора про об’єднання (виділення) із датою внесення до ЄРДР.

Експерт нагадав гостям про строки досудового розслідування при об’єднанні кримінальних проваджень, розповів про способи затягування справ органами досудового слідства, описав тактику «видалення» з матеріалів «небажаних» доказів і тактику приєднання з інших кримінальних проваджень, чим нерідко користуються ОДС. А також окремо підкреслив, що рішення про об’єднання чи виділення матеріалів досудового розслідування оскарженню не підлягає!

Детальніше — в презентації «Виділення та об’єднання кримінальних проваджень як засіб зловживання органами досудового розслідування».

Долучайтеся до заходів Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права, отримуйте поради експертів, обмін досвідом з кращими та неформальну комунікацію з колегами й опонентами.

Новини комітету

У вас є цікава ідея заходу?