Новели кримінального процесу. Круглий стіл у Рівному

РІВНЕ — 16 лютого 2018 року. Відбувся спільний круглий стіл, організований Відділенням АПУ у Рівненській області, Комітетом АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права та Радою адвокатів Рівненської області. Захід було присвячено обговоренню основних змін до Кримінального процесуального кодексу України.

Відкрили захід вітальним словом Денис Бугай, Президент Асоціації правників України (2013 — 2017 рр.); Сергій Удовиченко, голова Ради адвокатів Рівненської області, партнер АО «Удовиченко і партнери», та Алла Філатова, голова Відділення Асоціації правників України в Рівненській області, Голова громадської організації «СПУ «Захід — Партнер», керівник АБ «Філатової Алли Валеріївни «Захід-Партнер».

Найбільш актуальні новели КПК обговорили провідні фахівці у цій галузі права: Денис Овчаров, адвокат, Тарас Безпалий, адвокат, радник ЮК «Правовий Альянс»; Володимир Рудниченко, адвокат, радник практики кримінального права МЮФ Integrites, та Оксана Дитинко, адвокат, партнер Fomin&Partners.

Тему обшуку розкрив адвокат Денис Овчаров, поділившись своїми спостереженнями, досвідом та аналізом ситуації. Адвокат зазначив, що, не зважаючи на нормативно закріплений допуск адвоката на обшук та відеофіксацію, загалом, процедура не зазнала суттєвих змін. Потрапити на обшук захиснику, за словами адвоката, навіть при наявності таких норм, буває непросто. Тому Денис Овчаров дав колегам свої практичні поради, як досягти успіху у цьому питанні.

Загалом, експерт оцінив зміни до положень про проведення обшуків як позитивні. Єдиний негативний момент — підготовка скорочених ухвал про дозвіл на проведення обшуку, у яких відсутня повноцінна мотивувальна частина. Аргумент суддів — таємниця слідства.

Завдяки «Маски-шоу стоп» Закону з’явився новий процесуальний статус — особи, права або інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування. Про це нагадав Володимир Рудниченко у своїй доповіді щодо особливості такого статусу.

Так, інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування — особа, щодо якої (зокрема і щодо її майна) здійснюються процесуальні дії, визначені Кримінальним процесуальним кодексом.

Юрист прокоментував два блоки прав таких осіб: по-перше, можливість оскаржувати дії чи бездіяльність слідчого і прокурора, які полягають у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 КПК, а також у нездійсненні інших процесуальних дій. По-друге, оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування. Адвокат на прикладі реальних справ продемонстрував застосування цих норм на практиці.

Торкнулись на круглому столі і питань скасування повідомлення про підозру. Цю тему розкрив адвокат Тарас Безпалий, ознайомивши гостей із порядком повідомлення про підозру та міжнародними стандартами цієї процесуальної дії: «Кожен має право при розгляді будь-якого пред’явленого йому кримінального обвинувачення, як мінімум, на такі гарантії на основі цілковитої рівності — бути терміново і докладно повідомленим мовою, яку він розуміє, про характер і підставу пред’явленого йому обвинувачення».

Експерт описав процедуру повідомлення про підозру таким категоріям осіб, як адвокати, судді та депутати; розтлумачив особливості скасування повідомлень та навів приклади судових рішень.

Учасники круглого столу поділилися своїми думками щодо питань, винесених на обговорення, та відповіли на питання гостей. Щоправда, це далеко не всі нововведення КПК, які потребують обговорення у правничій спільноті. Тому АПУ продовжуватиме організовувати подібні фахові дискусії.

Долучайтеся до подій, що проводить Асоціація правників України як у Києві, так і в інших містах України. Анонси ви знайдете на сайті та Фейсбук-сторінці Асоціаії. З нами цікаво.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?