Кримінальне провадження як елемент політичного тиску на опонента

КИЇВ — 08 лютого 2018 року. Комітет з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України провів засідання, на якому обговорили такий спосіб тиску на учасників процесу, як відкриття кримінального провадження, а також поділилися думками щодо методів ліквідації опозиції в Україні.

Участь у засіданні взяли відомі правозахисники, які вели резонансні справи відомих підзахисних. Зокрема, своїм досвідом поділились адвокати, котрі захищали інтереси клієнтів-політиків та високопосадовців: Юлії Тимошенко, Віктора Януковича, Олександра Єфремова, Олени Лукаш, Михайла Саакашвілі та Давида Сакварелідзе.

Модерував бесіду Євгеній Солодко,голова Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ, адвокат, старший партнер АО «Солодко і партнери».

Спікерами виступили: Андрій Смирнов,адвокат, партнер Smyrnov Law Office, захисник екс-голови парламентської фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, Юрій Іващенко, адвокат, партнер Smyrnov Law Office, захисник екс-міністра юстиції України Олени Лукаш, Олександр Мельников, адвокат, заслужений юрист України.

Адвокати розповіли гостям про методи ліквідації опозиції в Україні; почули про справжні цілі та засоби публічного кримінального переслідування у політичній боротьбі; обговорили системні порушення прав людини під час переслідування та тиску на керівництво, членів та прихильників політичної партії.

Відкрив дискусію Євгеній Солодко, згадавши історію зародження та встановлення адвокатури, та зазначив, що паралельно з цим розвинувся рух тиску на адвокатів у справах, які мають політичний характер. Євгеній Солодко дав визначення політичного процесу. Політичним процесом є той, в якому особа переслідується за те, що вступила в політичне протистояння, а суть обвинувачення при цьому значення не має.

Андрій Смирнов додав, що політичній процес може бути застосовано не тільки до опозиційних осіб у владі, а також як інструмент розправи з колишніми опонентами. Це явище найбільш яскраво спостерігається після зміни правлячої еліти країни. Та з сумом зазначив про збільшення кейсів, де кримінальна справа стає інструментом такої розправи, а адвокат ототожнюється з клієнтом і стає ще однією ціллю у цій боротьбі!

Правозахисники по всій країні б’ють на сполох через неправомірний тиск та виклик адвокатській спільноті. Адвокати стають перешкоджають політичним розправам над своїми клієнтами, але самі стають обвинуваченими у карних справах. Обшуки, погрози сім’ям, побиття, псування майна та навіть фізична розправа перетворюються на страшні та жорстокі інструменти для ліквідації правозахисників у політичних процесах.

Згадали, на жаль, багато прикладів від кумедно-трагічних (як правозахисника з одного такого політичного процесу звинуватили в крадіжці двигуна ліфта з багатоповерхівки), як приходять на обшуки без належних документів, підрізають гальмівні колодки, та зовсім трагічні — вбивства правозахисників за їхню професійну діяльність.

Олександр Мельников поділився своїм досвідом участі у таких справах ще за радянських часів: треба вперто шукати прогалини у справі, а саме у неправдивих свідченнях.

Юрій Іващенко зазначив, що треба активно відслідковувати, що відбувається навколо процесу, та реагувати. За згодою із клієнтом надавати розголосу та вимагати спростування недостовірної інформації своїми запитами.

Андрій Смирнов переконаний, що треба зробити процес якомога токсичним в медійному просторі для замовника та виконавців. Проводити фіксацію подій, які відбуваються навколо процесу, та бути соціально активними.

Правники назвали характерні риси таких справ, а саме: слабка доказова база, недотримання норм процесу, затягування справи.

«Істина велич адвокатської професії — в невгамовному пошуку усього, що справедливо, та захисту того, що законно. Ті, хто присвячують своє життя виконанню цієї місії, твердо відчувають, що вони складають корпорацію у державі, першим законом якої є тісна солідарність», — Жюль Фавр.

Долучайтеся до заходів Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України, які завжди вирізняються особливою динамічністю та інтерактивністю. Анонси заходів знайдете на сайті АПУ. Чекаємо на вас!

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?