Як отримати компенсацію за втрачені капіталовкладення в анексованому Криму?
КИЇВ — 3 серпня 2017 року. Комітет АПУ з енергетики, нафти і газу шукав сьогодні формулу успіху у вирішенні питання захисту інвестицій, втрачених внаслідок анексії Криму.
Спікером та модератором заходу виступила Вікторія Іщенко, провідний юрисконсульт департаменту юридичного забезпечення ПАТ «Укрнафта».
На прикладі досвіду нафтовидобувної компанії України — ПАТ «Укрнафта», яка звернулася з позовом до Російської Федерації, Вікторія продемонструвала, як можна захищати капіталовкладення, пов’язані з господарською діяльністю в енергетичному секторі на підставі Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист від 27.11.1998. Неабияке значення має той факт, що вказана угода була ратифіковано федеральним законом Російської Федерації від 02.01.2000 №21-ФЗ та Законом України від 15.12.1999 №1302-XIV. Відповідно до цієї Угоди уряди країн зобов’язалися заохочувати інвестиції кожної з країн-учасниць та надавати їм правовий захист.
Орган, який розглядає спір, згідно зі статтею 9 (в) Угоди — арбітражний суд ad hoc. Відповідно до Арбітражного регламенту Комісії Організації Об’єднаних Націй з прав міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ) — це Постійна палата третейського суду у Гаазі.
Шляхом проведення аналізу блоку питань, серед яких: чи поширюється дія Угоди 1998 року на анексовану Договірною Стороною територію; чи підпадають інвестиції позивача під захист, передбачений Угодою, незважаючи на те, що вони були здійснені до подій лютого — березня 2014; чи можна вважати позивачів «інвесторами» у розумінні статті 1 згаданої вище угоди; чи можна вважати, що спір між сторонами виник у зв’язку з «капіталовкладеннями» у їх розумінні, що надається у ст. 1 Угоди — арбітражний суд дійшов висновку, що він має юрисдикцію вирішувати такі спори, оскільки: спір підпадає під територіальну дію застосування Угоди 1998; спір підпадає під дію Угоди у часі; позивач задовольняє критерії «інвестора» за Угодою 1998; інвестиції позивача здійснені відповідно до законодавства Російської Федерації.
Отже, чекаємо на засідання у Гаазі, де буде вирішено справу по суті. Далі буде…
Презентація: https://www.slideshare.net/UBA-komitet/ss-78563821.
Відеоматеріали: https://youtu.be/EKoxujVljP0
Долучайтеся до діяльності Комітету з енергетики, нафти і газу та надсилайте свої пропозиції і побажання на адресу: komitet@uba.ua.