Судова експертиза у сфері ІВ — на що слід звернути увагу?

КИЇВ — 14 грудня 2016 року. Комітет АПУ з інтелектуальної власності провів засідання, присвячене обговоренню практичних аспектів проведення судових експертиз, пов’язаних із винаходами та корисними моделями.

Своїми знаннями з присутніми ділилися: Юрій Охромєєв, партнер патентно-юридичної компанії IPjurix, Сергій Гуля, судовий експерт Об’єднання експертів «АРТІФЕКС», Владислав Федоренко, директор Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України.

Основними цілями засідання були: виявлення особливостей і проблем проведення судової експертизи, а також аналіз впливу майбутніх змін у законодавстві на цей процес.

Як встановлює ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза — це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що знаходяться у провадженні органів дізнання, досудового і судового слідства. Основними завданнями судової і досудової експертизи у сфері інтелектуальної власності є встановлення й оцінка властивостей об’єктів інтелектуальної власності. Як зазначив пан Юрій, цей процес досить складний і затяжний, потребує особливої обізнаності фахівця саме в тій сфері, до якої відноситься об’єкт дослідження. «Якщо мої знання дозволяли обґрунтувати в суді відповідність об’єкта всім вимогам, я брав висновок на себе», — зазначив експерт.

Головними факторами, які впливають на якість проведення експертизи та швидкість її проведення, є визначення переліку питань, що задаються експерту, та матеріалів для її здійснення. За словами спікерів, не варто ставити якомога більше питань експерту з метою всебічного дослідження об’єкта. Це, по-перше, займе надто багато часу, оскільки експерт не має права не відповідати на запитання, а по-друге, значно ускладнить саму процедуру проведення, оскільки може постати необхідність проведення якихось додаткових дослідів. Щодо надання матеріалів, тут теж варто бути уважним, адже дослідження непотрібних матеріалів жодного корисного результату не принесе, а часу затребує чимало.

Під час обговорення пан Сергій, серед іншого, розповів, як залучити до справи спеціаліста, які відмінності між ним та експертом та які вимоги ставляться до діяльності цих осіб. Спікери порадили налагодити дружні відносини із працівниками у сфері проведення судових експертиз, котрі можуть допомогти із формуванням переліку питань, які необхідно буде поставити, і з підбором матеріалів, і з пошуком компетентних експертів, що в кінцевому результаті збереже багато нервів, часу і стане запорукою успішності проведеної експертизи.

Особливостями з життя та діяльності судових експертів поділився пан Владислав, а також висловив зауваження до проведення судових експертиз зі сторони їх виконавців. Крім того, спікер розповів про діяльність Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України та закликав усіх до співпраці задля вдосконалення чинного законодавства про право інтелектуальної власності та законопроектної діяльності загалом.

Долучайтеся до діяльності Комітету АПУ з інтелектуальної власності та надсилайте свої пропозиції і побажання на адресу: komitet@uba.ua.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?