Охороняти інтелектуальну власність будуть по-новому?

КИЇВ — 12 грудня 2016 року. Комітети АПУ та АТП з інтелектуальної власності провели спільне засідання, присвячене обговоренню останніх тенденцій у системі охорони інтелектуальної власності в Україні.

Серед експертів заходу були: Надія Васильєва, генеральний директор «Майкрософт Україна», член Ради директорів Американської торгівельної палати, Олена Мініч, директор Департаменту розвитку інновацій та інтелектуальної власності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Богдан Падучак, заступник директора Департаменту розвитку інновацій та інтелектуальної власності — начальник відділу державної політики у сфері інтелектуальної власності МЕРТ України, Вікторія Пташник, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, Олена Орлюк, директор Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПрН України.

Модераторами засідання виступили Катерина Олійник, голова Комітету АПУ з інтелектуальної власності, керівник практики ІВ АО Arzinger, патентний повірений України, та Юлія Стельмах, менеджер з питань стратегічного розвитку Американської торгівельної палати.

Головною темою дискусії став законопроект «Про Національну систему охорони інтелектуальної власності в Україні», який опублікували 28 листопада 2016 року на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Якщо звернутися до історії виникнення цього законопроекту, згадаємо, що напередодні Дня незалежності Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 585, якою ліквідовано Державну службу інтелектуальної власності, а на Міністерство економічного розвитку і торгівлі покладено завдання і функції з реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності. Постанова прийнята у межах найбільшої реформи в системі інтелектуальної власності за роки незалежності України для цілей реалізації Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні, схваленої 1 червня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України.

Відповідно до концептуальних засад, зміни у системі державного управління сферою правової охорони інтелектуальної власності покликані на формування дієвої системи управління сферою інтелектуальної власності відповідно до найкращих міжнародних практик, що має забезпечити значний прогрес в адаптації нормативно-правової бази до сучасних економічних та політичних умов і побудови інноваційної економіки в Україні (боротьба з «патентним тролінгом», Інтернет-піратством, задоволення потреб IT-галузі, військово-промислового та агропромислового комплексів тощо).

За концепцією передбачається перехід від наявної триланкової структури органів інтелектуальної власності до прозорої дворівневої структури шляхом створення Національного органу з інтелектуальної власності, підпорядкованого МЕРТ.

Реалізувати Концепцію передбачається протягом першого кварталу 2017 року. Тож, на виконання концепції Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Науково-дослідним інститутом інтелектуальної власності Національної академії правових наук України розроблено законопроект «Про національну систему охорони інтелектуальної власності в Україні».

Після відкриття засідання пані Надією, яка наголосила на важливості реформ для сталого розвитку економіки та привернення уваги уряду до важливості інтелектуальної власності для економіки України, ключові тези та загальні зауваження щодо законотворчої діяльності МЕРТ були представлені Оленою Мініч та Богданом Падучаком.

Після ґрунтовної та фахової презентації законопроекту пані Оленою Орлюк, яка є директором інституту, на базі якого здійснювалася розробка законопроекту, учасники обговорення перейшли до фахової дискусії та обговорення тих новел, що пропонуються згаданим законопроектом.

За результатами обговорення можна зробити висновок, що у спільноти є багато зауважень до законопроекту, зокрема щодо запроваджуваного понятійного апарату, регламентації діяльності патентних повірених, Апеляційної палати, консультативно-дорадчих органів та регіональних інноваційних центрів, що мають сприяти впровадженню інновацій в регіонах.

По завершенні пані Катерина закликала усіх долучитися до обговорення та надання зауважень щодо законопроекту, оскільки «АПУ та Американська торгівельна палата можуть виступити консолідованим майданчиком для підготовки пропозицій з удосконалення законопроекту та забезпечення фахових засад реформування системи».

«Вдячна за конструктивну критику, завжди дуже добре, коли текст нормативного акту можна відшліфувати. Коли ж до доопрацювання проекту долучаються найкращі юристи сфери ІР — це можна лише підтримати! Чекаю письмових зауважень та рекомендацій. Прошу звернути увагу, що обговорюється редакція законопроекту, виставлена на сайті МЕРТ, це зразу знімає багато питань», — закликала Олена Орлюк.

Якщо у Вас є пропозиції щодо удосконалення законопроекту «Про Національну систему охорони інтелектуальної власності в Україні», Ви можете надсилати їх на адресу: komitet@uba.ua. Звертаємо Вашу увагу, що пропозиції та зауваження до законопроекту приймаються до 28 грудня 2016 року.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?