Чи реально обманути поліграф?

Київ – 20 липня 2016 року. Комітет з кримінального та кримінально-процесуального права провів семінар, присвячений обговоренню особливостей використання поліграфа у юридичній діяльності.

В якості експерта виступила Ольга Федоренко, провідний спеціаліст агентства Polygraph.Lab. Модерував дискусію Євгеній Солодко, голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, заступник Голови Комітету по захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності в НААУ, керуючий партнер АО "Адвокатська група "Солодко і партнери".

Під час заходу учасники ознайомились із основними принципами роботи поліграфа, дізнались про реальну достовірність результатів та за яких умов можливі похибки.

За словами експерта, найбільш затребувані поліграфологічні перевірки для бізнесу - великі компанії, перш за все, банки, (досить часто перевіряють своїх співробітників, як при прийнятті на роботу, так і в процесі виконання трудових обов'язків). Часто користуються такою послугою і в побуті, наприклад, подружжя, перевіряючи один одного на вірність або нянь чи домробітниць.

Із запитом провести дослідження для цілей судового провадження звертаються досить рідко. Як правило, це сторона захисту, щоб подати додатковий доказ невинності підсудного. Однак висновок поліграфолога не завжди береться до уваги судом, оскільки відсутня будь-яка нормативна база для діяльності поліграфологів в Україні. Немає жодного акту, який би регламентував їх діяльність, втім, як немає і жодного акту, що забороняє її.

Водночас, авторська група, один з членів якої є членом Всеукраїнської асоціації поліграфологів, лобіює прийняття закону (№ 4094-1 від 04.03.2016 р.), щоб ввести свою діяльність, яка нині набирає популярності, в законні рамки. Перш за все, для встановлення єдиних стандартів професії, її захисту від недобросовісних конкурентів, і монополістів, що домінують сьогодні на ринку. Зараз сумлінність поліграфологів залежить виключно від добровільного дотримання ними правил етики, розроблених на основі Правил етики американських колег.

Також на заході учасники мали змогу побачити, як саме відбувається тестування на поліграфі. Крім того, пані Ольга розповіла про найбільш поширені способи обманути поліграф, вказавши, що всі вони можуть бути легко виявлені досвідченим експертом.

Щиро дякуємо KPMG Ukraine за гостинність і допомогу в проведенні зустрічі!

Слідкуйте за подіями Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права ті надсилайте свої пропозиції та побажання на адресу: komitet@uba.ua.

Презентацію із заходу можна переглянути за посиланням.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?