Кримінальне право та процес: розмова про реформи та практику

КИЇВ — 13 листопада 2015 року. Асоціація правників України (АПУ) провела ІІ Всеукраїнську конференцію з кримінального права та процесу у готелі RadissonBlu.

Захід успішно стартував минулого року і одразу став ефективним майданчиком для побудови діалогу та обміну думками між представниками різних сторін кримінального процесу: адвокатами, прокурорами та суддями.

Цього року розмова продовжилась, охопивши низку актуальних питань кримінального права та процесу та пов’язаних інститутів. Реформа правоохоронних органів та органів прокуратури, внесення змін до профільного законодавства та підведення підсумків року реформ — про все це можна було почути та поговорити на конференції.

Виступаючи на відкритті конференції, Денис Бугай, Президент Асоціації правників України, партнер VB PARTNERS, висловив стурбованість повільними темпами проведення реформ, однак підтвердив намір спільноти працювати у цьому напрямі і надалі. «Чи є реальна змагальність у наших судах? Наша прокуратура не корумпована? Суди справедливі та незалежні від впливу? Ми віримо у виправдувальні вироки? Безумовно, ні. Але ми не покинемо спроби змінити стан справ на краще. Слабкі в адвокати не йдуть! Нам потрібно ще трішки часу для гуртуванням, і ми проб’ємо цю стіну!» — переконаний Денис Бугай.

На відкритті конференції також виступили Євген Солодко, голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, керівник АО «Солодко і партнери», та Віталій Сердюк, партнер, керівник кримінально-правового департаменту АО AVER LEX.

Реформа і практика

Про те, як може вплинути реформа правоохоронних органів на правозастосовну практику, говорили під час першої робочої сесії форуму.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська надала поради адвокатам щодо використання інструментів захисту прав людини у кримінальному процесі та представила результати моніторингу судів щодо застосування КПК. Водночас вона вказала на відсутність у КПК визначення процесуального статусу Омбудсмена, що значно ускладнює механізм захисту прав людини.

Станіслав Кравченко, заступник Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних i кримінальних справ, представив особливості оцінки доказів відповідно до КПК і наголосив на готовності судового апарату брати участь у розробці змін до законодавства.

Презентуючи участь юридичної спільноти в реформі кримінальної юстиції, Сергій Гребенюк, голова Відділення АПУ в м. Києві, радник ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери» Україна, розповів про роботу ініціативної групи АПУ у напрямі вдосконалення кримінально-процесуального законодавства.

«Ми вже розробили низку законопроектів щодо удосконалення норм КПК. Основні напрями змін — усунення зловживань щодо недопуску слідчими адвокатів у кримінальному провадженні, уточнення термінології, усунення можливостей затягування кримінального провадження, уточнення змісту відомостей, що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань тощо», — зазначив він.

Стратегію, тактику та інструменти захисту клієнта в процесі представили Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX, Олександр Шадрін, керуючий партнер АО «Тихоненков, Надоля, Шадрін та Соратники», Євген Солодко, керівник АО «Солодко і партнери», та Ігор Фомін, керуючий партнер Fomin & Partners. У свою чергу, Олеся Батрин, суддя Печерського районного суду м. Києва, представила роботу адвоката очима судді та відповіла на питання, що адвокати роблять неправильно.

Адвокат: пішак чи ферзь на шахівниці кримінального процесу?

Про роль адвоката у кримінальному процесі говорили під час третьої сесії конференції. Складнощі в роботі з потерпілими представив Євген Грушовець, керівник Адвокатського бюро Євгена Грушовця. Громадський діяч Василь Волга ділився своїми міркуваннями щодо очікування клієнта від роботи адвоката. Катерина Гупало, радник АО Arzinger, розмірковувала на тему забезпечення захисту від провокації злочину, а Денис Бугай у межах цієї сесії представляв необхідні зміни у процесуальних правах і гарантіях адвокатської діяльності.

У межах цієї сесії Ритіс Йокубаускас, експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», представив міжнародний досвід кримінальних проваджень відносно адвоката.

«Обшуки в офісах адвокатів повинні проводитися тільки у випадку, коли сам адвокат виступає підозрюваним у справі. Це міжнародний стандарт, який варто імплементувати Україні у новому Законі про адвокатуру та адвокатську діяльність. Роль представників адвокатури при проведенні слідчих дій за участю адвоката є аж ніяк не захист адвоката чи перевірка відповідності слідчих дій процедурі. Їх роль полягає у захисті прав клієнтів адвоката, щодо якого проводяться слідчі дії», — наголосив він.

Модератором дискусії виступила Тетяна Лисовець, старший партнер АК «Соколовський і партнери».

У межах спеціальної доповіді Володимир Сущенко, к.ю.н, доцент, виконавчий директор Центру з дослідження проблем верховенства права НУ «Києво-Могилянська академія», презентував звіт за результатами дослідження дотримання прав особи, затриманої за підозрою у вчиненні злочину

Особливі питання кримінального права і процесу

У межах заключної сесії були представлені практичні питання роботи в «особливих» видах кримінальних процесів, як-то: розшук і повернення викрадених активів, робота з іноземними детективами, військові злочини та особливості захисту публічних осіб в кримінальному процесі.

Своїм досвідом з цих питань ділилися Алекс Волчич, керівник компанії Kroll в СНД, Віталій Погосян, партнер АО «Погосян, Томчук і партнери» та Віталій Сердюк, партнер, керівник кримінально-правового департаменту АО AVER LEX. Модерувала дискусію Вольга Шейко, юрист Asters.

Асоціація правників України принагідно висловлює вдячність партнерам ІІ Всеукраїнської конференції з кримінального права та процесу, а саме ексклюзивному генеральному партнеру AVER LEX, партнерам Kroll, АО «Солодко і партнери», Fomin & Partners, партнерам сесії Arzinger, Адвокатському бюро Євгена Грушовця, а також медіа- та інформаційним партнерам заходу. 

Долучайтеся до роботи Комітету з кримінального права та процесу! Надсилайте свої ідеї та побажання щодо роботи Комітету на адресу komitet@uba.ua.

ФОТОЗВІТ

ПРЕЗЕНТАЦІЇ ДОПОВІДАЧІВ

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?