Виконання кредитних та депозитних зобов’язань: експертна дискусія

КИЇВ 17 червня 2015 року. Комітет з банківського, фінансового та страхового права Асоціації правників України провів круглий стіл на тему: «Огляд законодавства та судової практики щодо виконання кредитних та депозитних зобов’язань у відносинах з неплатоспроможними банками: бізнес VS держава VS вкладники та інші кредитори банку».

Відкриваючи круглий стіл, Олена Линник, голова Комітету з банківського, фінансового та страхового права АПУ, керуючий партнер Gryphon Investment Consulting Group, звернула увагу присутніх на останні події та тенденції з ліквідації банків в Україні за 2014 та 2015 рік в розрізі реалій функціонування системи гарантування банківських вкладів фізичних осіб.  Обмеженість джерел надходження та акумулювання коштів для здійснення відшкодувань вкладникам та іншим кредиторам неплатоспроможних банків, з огляду на кількість останніх, призвело до пошуку кредиторами банків шляхів порятунку власних коштів понад 200 000 грн. в обхід черговості передбаченої законодавством. В свою чергу, ФГВФО з метою забезпечення стабільного функціонування системи гарантування вкладів, активно впроваджуються практики з протидії та попередження реалізації основних «схем» виведення коштів з неплатоспроможного банку.

Дмитро Мелаш, аналітик юридичної практики Gryphon Investment Consulting Group, розповів про найпоширеніші методи, що застосовуються вкладниками та іншими кредиторами банків для повернення коштів з неплатоспроможних банків та основних інструментів ФГВФО, що використовуються з метою збереження активів банку для  забезпечення гарантованих відшкодувань, а також здійснення відшкодувань іншим кредиторам банку в порядку черговості. Гостра дискусія учасників розгорілася навколо останньої судової практики розгляду спорів щодо «дроблення» вкладів та рахунків фізичних та юридичних осіб, виведення коштів в розмірі понад 200 000 грн. на підставі цивільно-правових договорів, зокрема шляхом припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних вимог  або поєднанням кредитора та боржника в одній особі, а також визнання правочинів та угод нікчемними.

Ігор Линник, партнер Gryphon Investment Consulting Group, керівник практик податкового структурування, управління ризиками, врегулювання спорів, зупинився на огляді резонансних кейсів щодо судових протистоянь між НБУ, ФГВФО та власниками неплатоспроможних банків за ліквідні активи, та зокрема щодо «блокування» можливості здійснення стягнень на активи таких банків та оскарження правомірності віднесення банків до категорії неплатоспроможних. Питання посилення відповідальності реальних власників та контролерів банків за доведення їх до стану неплатоспроможності на сьогодні є вкрай актуальним, однак вкладники понад 200 000 грн. та інші кредитори банків не мають перекладати на ФГВФО всю повноту ризиків щодо неповернення коштів, тим самим порушуючи принцип справедливості та підриваючи саме існування системи гарантування вкладів.

Слідкуйте за подальшими анонсами на сайті АПУ та долучайтесь до активної роботи Комітету!

Новини комітету

29 березня 2018

У вас є цікава ідея заходу?