Реформування енергетики: зустріч з народним депутатом Наталією Кацер-Бучковською
КИЇВ – 12 травня 2105 року. Комітет АПУ з енергетики, нафти та газу провів зустріч з народним депутатом, головою підкомітету з питань сталого розвитку, стратегії та інвестицій Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Наталією Кацер-Бучковською.
У зустрічі прийняли участь члени профільного комітету АПУ, представники Енергетичної асоціації України, а також правники, що цікавляться питаннями реформування енергетичного сектору. Модерувала захід Тетяна Тарасюк, директор з юридичних питань ПАТ «Київобленерго».
Під час зустрічі обговорювались питання стану законодавчого забезпечення реформування енергетичного сектору.
Зокрема, Олег Поліщук, заступник голови Комітету АПУ з енергетики, нафти та газу, керівник юридичної служби Державне підприємство «Енергоринок» презентував першочергові кроки правового регулювання паливно-енергетичного комплексу.
Особливу увагу правники звернули на необхідність прийняття законодавчих актів в рамках імплементації нормативних документів Європейського Співтовариства.
За словами Наталії Кацер-Бучковської, серед 17 ключових реформ, передбачених положеннями Коаліційної угоди, а також згідно із Договором про Асоціацію, однією із ключових є реформування енергетичного ринку. Структурні реформи стосуються переходу до нових, лібералізованих моделей ринків природного газу, електричної енергії та вугілля, забезпечення прозорої регуляторної політики в енергетиці, а також ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів.
Народний депутат зауважила, що важливим є питанням вирішення викликів у газовому секторі, пов'язаних із такими факторами як відсутність моделей розрахунку собівартості видобування природного газу, неясність щодо балансу між власним видобутком і споживанням населення, відсутність публічного доступу до звітності про видатки на газовидобування. «Це питання можна вирішити шляхом встановлення прозорих умов управління та діяльності видобувних галузей - стандарту ЕІТІ. Для цього необхідно проводити роботу по удосконаленню діючого законодавства України. Зокрема в частині вчасної публікації звітності, оприлюднення фінансової звітності, розкриття Урядом доходів від видобувних галузей та розкриття всіх суттєвих платежів Уряду видобувними компаніями. Публічний доступ до відповідної звітності сприятиме вирішенню проблемних питань щодо визначення собівартості та балансу обсягів природного газу, формування цін та довіри споживачів.» - зазначила пані Наталія.
Окремо слід відмітити важливість законодавчої ініціативи про внесення змін до деяких законів України щодо конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії, зареєстрований у Верховній Раді під номером 2010. Даний законопроект вирішує питання створення перешкод для зовнішніх інвесторів, елімінує місцеву складову, а також пропонує єдину формулу розрахунку “зеленого” тарифу для всіх видів альтернативних джерел енергії.
Питання, яке гостро стоїть для компаній, які видобувають вуглеводні – це рентні ставки. У даному ключі був обговорений проект змін до Податкового Кодексу Україну, співавтором якого є Наталія Кацер-Бучковська. Законопроект 2120 покликаний знизити існуючі рентні ставки, тим самим створити сприятливі умови для інвесторів.
Учасники зустрічі висловили занепокоєння стосовно механізму ліквідації енергетичних монополій шляхом відокремлення функцій передачі та постачання електричної енергії, оскільки необхідно розробити ефективні інструменти повернення боргів, які б не допустили «паралізувати» ринок електроенергії.
В ході зустрічі правники домовились активно брати участь у вдосконаленні профільного законодавства та обмінюватись інформацією. Зокрема, вже створена інтернет-платформа, учасники якої отримуватимуть інформацію про існуючі законодавчі ініціативи та матимуть змогу готувати пропозиції з їх покращення й потім передавати на розгляд профільного комітету ВРУ.
Якщо ви бажаєте долучитися до законотворчої роботи, надсилайте листа на адресу: komitet@uba.ua, зазначивши в темі повідомлення «Законопроектна робота Комітету АПУ з енергетики».