Як убезпечити електронні дані?

КИЇВ - 27 квітня 2015 року. Комітет АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету спільно з Комітетом АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права провели засідання, присвячене темі «Вилучення серверів vs копіювання інформації: як не нашкодити бізнесу».

Експертами на заході виступили: Євгеній Солодко, голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, заступник Голови Комітету по захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності в НААУ, керуючий партнер АО «Адвокатська група «Солодко і партнери», Денис Овчаров, партнер практики правової безпеки бізнесу АО «Юскутум» та Олена Сказко, патентний повірений, юрист групи компаній «Інтернет Інвест». Модерував засіданя Артем Афян, керуючий партнер АО «Юскутум».

«На жаль, юридичних механізмів перешкоджання вилученню серверів на сьогодні не існує. Варіантів небагато - або вносити в законодавство імперативну норму, що забороняє подібні дії, або все залишиться як і раніше і бізнес буде змушений жити в «хмарах» - зазначив Євген Солодко.

Як вважає Артем Афян, проблема повального виносу серверів має три різні мотивації, якими керується слідчий:

1) спроба поставити бізнес на коліна. Це - чистий рекет, і тут з правоохоронцями взаємодіяти нічого. З цим потрібно боротися, карати і надавати цим випадкам розголосу разом із прізвищами.

2) жага піару з боку правоохоронців, бажання швидше досягти результатів, щоб відрапортувати про це в фейсбуці. Це також дуже шкідлива практика, якій треба протидіяти. Тут вже трохи легше. Все-таки, при такій мотивації в розрахунок беруться норми права і тут потрібно бити на протиправність вчинених дій.

3) коли слідчий просто не знає, як правильно знайти і зафіксувати необхідну, потрібну йому інформацію. Тут можна і потрібно взаємодіяти зі слідчими, можна коригувати їх поведінку під час слідчих дій.

В ході засідання правники також обговорили нещодавно прийнятий закон про заборону вилучення серверів. «Закон прийнятий. Не в тому вигляді, в якому розроблявся. Не в тому вигляді, в якому очікувалося ринком. Але він є. Зараз основний акцент потрібно робити на судову практику. Потрібно працювати з суддями, докладати всіх зусиль для того, щоб судовою практикою вирівняти всі неточності чинного законодавства і перешкодити подальшому правовому свавіллю», прокоментував Денис Овчаров.

Не залишили поза увагою й проблеми та правові підстави співробітництва правоохоронних органів і телеком бізнесу. «Правоохоронним органам варто перестати дивитися на бізнес, як на ворогів і злочинців. Тому що з виносом серверів, ця тенденція дуже сильно проглядається. Про те, що бізнес готовий до конструктивної взаємодії зі слідством говорить цікава статистика: найбільш висока ступінь співробітництва у справах про сепаратизм, злочинів проти основ державної безпеки та з дитячої порнографії. Ступінь толерантності діям слідчого значно нижче в справах про поширення порнографії (не дитячої) і захист авторських прав. Найнижча толерантність до справ про шахрайство, тому що туди звалюється все підряд. Тут, по цей бік серверних стійок знаходяться не вороги, а дуже відповідальні громадяни нашого суспільства. Вилучення серверів не несе користі слідству, а тільки загострює відносини там, де є місце співпраці», зазначив Артем Афян.

Олена Вардамацька, заступник голови Комітету з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, юрист, голова IP/IT-практики «Вольф Тайс», підкреслила, що засідання викликало інтерес громадськості:  учасники жваво брали участь в обговоренні та обмінювались думками, практикою роботи та взаємодії з держорганами. Також важлива репрезентативність зустрічі: були присутні як представники бізнесу, юрфірми так і держорганів. «Окрім обміну практичним досвідом та офахового гроворення формулювань законодавтсва, важливим вважаю діалог і спроби знайти вирішення проблеми (некоректного виконання закону). Думаю, це була перша зустріч в рамках Комітету, а дискусія матиме продовження».

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?