Експерти обговорили актуальні питання розвитку агрострахування в Україні

КИЇВ – 26 лютого 2014 року. Представники Асоціації правників України взяли участь у робочій зустрічі у межах програми «Агрофінансування та агрострахування в Україні» Міжнародної фінансової корпорації (група Світового Банку), яка пройшла за правової підтримки голів та членів Ради Комітету з банківського, фінансового та страхового права та Комітету з аграрного права Асоціації правників України.

Учасники зустрічі обговорили актуальні питання щодо можливості вступу до Об’єднання страховиків «Аграрний страховий Пул», що є обов’язковою передумовою можливості здійснення діяльності зі страхування аграрних ризиків з державною підтримкою.

Слід зазначити, що сьогодні в Україні досить низький попит на страхування з боку аграріїв, з іншого боку - страхові компанії також показують низький відсоток сільськогосподарського страхування у своїх портфелях. Так, в Україні агрострахування охоплює лише 5% ринку, в той час як показники Італії, Іспанії та інших аграрних країн Європи тримаються на рівні не нижче 80-90%.

Як зазначила у своїй доповіді Олена Линник, голова Комітету банківського, фінансового та страхового права Асоціації правників України, у 2012 році в Україні було впроваджено програму державного підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом надання з державного бюджету субсидування  для оплати частини страхового платежу (страхової премії). Однак на сьогоднішній день з 16 страхових компаній, що отримали відповідну ліцензію на здійснення страхування сільськогосподарської продукції, лише 4 компанії є членами зазначеного об’єднання.

Більшість страховиків або отримали від Аграрного страхового пулу відмову у прийнятті в члени об’єднання, інші в члени Пулу не поспішають через відсутність доступу до інформації про персональний склад керівних органів Пулу та його діяльність. Крім цього членство в Пулі передбачає солідарну відповідальність за зобов’язаннями, що випливають із договорів про страхування сільськогосподарської продукції від аграрних ризиків з державною підтримкою. Саме тому, страховий ринок потребує прозорих механізмів відбору та прийому нових членів до Об’єднання страховиків «Аграрний страховий Пул» для мінімізації ризиків пов’язаних з членством в Пулі.

Коментуючи захід, Ігор Линник,голова Комітету з аграрного права Асоціації правникій України, уточнив, що міжнародний досвід засвідчує, що державна підтримка страхування сільськогосподарського виробництва не лише надає аграрію інструменти управляння агро ризиками, але й підвищує можливості доступу сільськогосподарських виробників до кредитних ресурсів, що є досить важливим в умовах сучасної України, де аграрії мають обмежений доступ до кредитних ресурсів через відсутність кредитної історії, відсутність ліквідної застави та інші чинники.

Тому питання сільськогосподарського страхування треба терміново вирішувати стратегічно та системно. Необхідно не нав’язувати товаровиробнику умови страхування, а заохочувати його страхувати врожай.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?