VENIRE CONTRA FACTUM PROPRIUM. Засідання Комітету АПУ з процесуального права

КИЇВ — 25 жовтня 2021 р. Комітет з процесуального права провів чергове засідання, на якому обговорили питання заборони суперечливої поведінки у судах.

Модератором засідання був Сергій Гришко, адвокат, член Ради Комітету АПУ з процесуального права, партнер Redcliffe Partners. Сергій розкрив розуміння equitable estoppel: «Певним аналогом естопеля в континентальному праві є принцип venire contra factum proprium — заборона суперечливої поведінки, який базувався на римській максимі non concedit venire contra factum proprium — ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці», — зазначив модератор.

У ролі доповідачів засідання виступили:

Василь Крат, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, розповів про практику ВС щодо застосування доктрини venire contra factum proprium.

Вадим Слесарчук, юрист Sayenko Kharenko, розглянув у своїй доповіді використання доктрини за типами судових справ, зокрема за корпоративними, сімейними, договірними та спадковими спорами. «Дії позивача, який уклав договори дарування, а потім пред’явив позов щодо визнання договорів недійсними, суперечать його попередній поведінці та з огляду на доктрину venire contra factum proprium є недобросовісними».

Ксенія Прохур (Погружальська), адвокатка, членкиня Ради Комітету АПУ з процесуального права, старша юристка практики вирішення спорів Baker McKenzie, розкрила тему суперечливої поведінки в суді. Доповідач виділила два види суперечливої поведінки:

Правомірні процесуальні дії:

  • неявка;
  • зміна предмета і підстав;
  • вибіркове отримання процесуальних документів.

Щодо суті справи:

  • заперечення обставин, визнаних у суді нижчої інстанції;
  • визнання обставин, проти яких заявлялися заперечення в суді нижчої інстанції.

Було розібрано багато практичних кейсів на цю тематику.

 «У разі подання заяви про те, що доданий до справи або поданий до суду учасником справи для ознайомлення документ викликає сумнів щодо його достовірності або є підробленим, особа, яка подала цей документ, може просити суд до закінчення підготовчого засідання виключити його з числа доказів і розглядати справу на підставі інших доказів», — наголосив Євген Літвінов, адвокат, директор департаменту врегулювання спорів KPD CONSULTING Law Firm, і розкрив у своїй доповіді тему наслідків суперечливої поведінки при розгляді справ місцевими судами.

Питання, що обговорювали на засіданні, стосуються різних тем щодо доктрини venire contra factum proprium, зокрема це:

  • еstoppel в англійському праві;
  • наслідки суперечливої поведінки при розгляді справ місцевими судами;
  • суперечлива поведінка при апеляційному/касаційному оскарженні;
  • дія сторони всупереч своїй попередній поведінці до суду та під час розгляду справи;
  • практика ВС щодо застосування доктрини venire contra factum proprium.

Добросовісності та чесній діловій практиці суперечать дії, що не відповідають попереднім заявам або поведінці, якщо інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

 

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?