Е-листування в суді: хто оплатить марки та конверти?

КИЇВ — 29 вересня 2021 року. Такої катастрофічної ситуації з браком фінансування і відправкою кореспонденції судами не було з початку 2000-х. Складно сказати, чому маючи ВВП на рівні останнього довоєнного 2013 року, Україна не може забезпечити належне фінансування судів, що надають базову державну послугу — правосуддя. І як будь-яка фундаментальна, ця проблема повинна мати принципове вирішення, а не ерзаци.

Сергій Гришко, член Ради Комітету з процесуального права Асоціації правників України, партнер Redcliffe Partners, надав коментар на запит інформаційого агентства УНІАН.

Слід розрізняти вручення позовної заяви й інше процесуальне листування суду зі сторонами. На моє переконання, копія позовної заяви, що започатковує судовий процес, і відзиву на позов, що представляє позицію відповідача, має вручатися поштою. Наразі не існує жодного офіційного інформаційного ресурсу в Україні, який би міг замінити вручення цих документів поштою. Жоден громадянин України чи юридична особа, що зареєстрована в Україні, не мають офіційно визнаної електронної поштової скриньки, куди вони могли би отримувати офіційні повідомлення від суду. Єдиним визнаним офіційним засобом про розпочатий судовий процес залишається поштове повідомлення за місцем реєстрації (пропискою) фізичної особи та зареєстрованим місцезнаходженням юридичної особи.

Водночас, коли особа повідомлена про розпочатий судовий процес, подальший обмін заявами по суті справи і процесуальними заявами може здійснюватися шляхом електронного листування. І для цього абсолютно не обов’язково чекати на запровадження Єдиної судової інформаційно-технічної системи.

З 2005 року і цивільне процесуальне законодавство, і Кодекс адміністративного судочинства, а з 2017 — і Господарський процесуальний кодекс України, вимагають від сторін зазначати номери технічних засобів зв’язку та адреси електронної пошти. Ця вимога донедавна не мала жодного сенсу. На відміну від кримінального процесу, де поширена практика інформування адвокатів учасників процесу і прокурорів засобами мобільного зв’язку й електронної пошти, в цивільному, господарському та адміністративному процесах отримати чи відправити повідомлення є не набагато поширенішим явищем, ніж зустріти рись у центрі Києва.

Але якщо можна повідомляти адвокатів про засідання електронною поштою в кримінальному процесі, то у чому полягає перешкода надсилати процесуальні документи і повідомлення адвокатам в інших видах судового процесу? Принципових заперечень тут не може бути. Але для ефективного і одноманітного повідомлення учасників судового процесу за допомогою імейл-адрес слід внести відповідні зміни до процесуального законодавства. Зокрема визначити, що до запровадження ЄСІТС повідомлення можуть надсилатися на офіційні електронні адреси, зазначені в позовній заяві (для позивача) чи у відзиві на позов (для відповідача), а також на електронні адреси (для юридичних осіб), що зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Запити на акредитацію для ЗМІ, експертні коментарі та інтерв’ю членів Асоціації надсилайте на адресу: pr@uba.ua, координаторка з PR та міжнародного партнерства Юлія Матвєєва.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

 

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?