Юристи пропонують доопрацювати законопроєкт щодо змін до закону про судоустрій: деталі

КИЇВ — 14 червня 2021 року. Експерти Комітету АПУ з процесуального права звернулися до Голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності Андрія Костіна із закликом врахувати зауваження юристів при доопрацюванні законопроєкту №4637 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та інших законодавчих актів України щодо мотивування судових рішень». 

Зокрема, правники звернули увагу на:

1. Потенційне ускладнення правозастосування. Законопроєктом пропонується значна кількість змін до ЦПК, ГПК та КАС України, Законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини». Експерти Комітету вважають, що такі зміни є недоцільними для прийняття.

2. Необхідність подальшого обговорення та дослідження пропозиції щодо визначення практики ЄСПЛ як обов'язкової до застосування не лише судами, але й правоохоронними органами, органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

3. Підтримання ідеї запровадження права будь-кому подати до Верховного Суду консультативний висновок про застосування норми права шляхом аналогії з ч. 3 ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України». Крім того, праники зауважили про недоцільність запропонованої законопроєктом надмірної деталізації форми та змісту «консультативних» висновків у процесуальних кодексах.

4. Відсутність пояснення ініціативи виключити письмове опитування учасників справи з показань свідків (за правилами цивільного та господарського судочинства) та ввести вказаний інститут у КАС України.

5. Пропозицію повернути в ГПК України стандарт доказування «достатності» замість «вірогідності» доказів. Юристи зауважили, що, по-перше, введення вірогідності доказів в ГПК України відбулося лише 1,5 року тому. По-друге, ці зміни переважно схвально оцінені як суддями, так і професійною спільнотою:

«Комітет АПУ вважає, що з огляду на це законодавець мав би відшукати можливість поширити цей стандарт і на цивільне процесуальне законодавство (де він не був, чомусь, запроваджений півтора року тому), а не пропонувати його виключення з ГПК України», — йдеться в тексті листа.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?