Комітет АПУ звернувся до Президента України з проханням запобігти зриву реформи галузі ІВ
КИЇВ — 18 травня 2021 року. Комітет Асоціації правників України з інтелектуальної власності звернувся до Президента України Володимира Зеленського з проханням запобігти зриву реформи системи державної охорони прав інтелектуальної власності.
Відповідне звернення було надіслане спільно з листами національних і міжнародних асоціацій у сфері ІВ, наукових установ, патентних повірених, адвокатів, судових експертів, науковців та фахівців.
З огляду на значущість реформи в розвитку інноваційної економіки, креативних індустрій та підвищенні інвестпривабливості держави правники детально висвітлили поточні проблеми та запропонували низку заходів для запобігання зриву реформи.
Вони наголосили, що з 2002 року й до сьогодні Україна включена Торговельним представництвом США (USTR) до переліку країн, що потребують пріоритетного нагляду.
А ЄС залишив Україну у пріоритетному списку третіх країн світу Priority 2 із зауваженням: «порівняно з 2019 роком в Україні не досягнуто жодного прогресу або лише обмежений прогрес у вирішенні проблем із охороною та захистом прав ІВ».
Юристи нагадали, що наріжним каменем реформи ІВ мало стати впровадження змін, передбачених Законом №703. Він мав перезавантажити держсистему охорони ІВ для подальшої прозорості, компетентності її роботи, в постійному діалозі з творчою, науковою, професійною спільнотою та бізнесом.
Зокрема, відповідно до Закону №703 досі не забезпечено:
1) реорганізацію ДП «Укрпатент» після визначення його Національним органом ІВ у державну організацію;
2) отримання «Укрпатентом» статусу неприбуткової організації;
3) проведення відкритого конкурсу на посаду керівника НОІВ та забезпечення відповідності керівника «Укрпатенту» кваліфікаційним вимогам;
4) формування Наглядової ради НОІВ;
5) формування Апеляційної палати НОІВ;
6) формування Атестаційної та Апеляційної комісій НОІВ.
Експерти наголосили, що бездіяльність Мінекономіки та невиконання Закону №703 практично зупиняє процес реформи у галузі та подальшу побудову повноцінного Національного органу інтелектуальної власності.
Серед фактів, що підтверджують невиконання Закону, вони зазначили:
— Мінекономіки досі не забезпечило проведення відкритого конкурсу на посаду керівника НОІВ;
— Мінекономіки не забезпечує реорганізацію «Укрпатенту» у НОІВ;
— структура «Укрпатенту», яку затвердив Мінекономіки, не відповідає меті та завданням НОІВ як експертного органу, що не має на меті отримання прибутку.
— досі не створені Апеляційна палата НОІВ, яка відповідає Закону № 703, а також Наглядова рада, Атестаційна та Апеляційна комісії;
— не приведено всупереч передбаченим законних строків у відповідність до Закону №703 підзаконні нормативно-правові акти;
— заблоковано доступ до професії патентного повіреного, атестація не здійснюється понад 4 роки.
«..професійна спільнота вбачає, що продовження подібного виконання владних повноважень, делегованих «Укрпатенту» Мінекономіки, і невиконання вимог Закону №703,загрожує зривом реформи сфери інтелектуальної власності», — йдеться в тексті звернення.
Експерти також нагадали, що Комітет ВРУ з економічного розвитку направляв рекомендації до Мінекономіки щодо усунення викладених обставин порушення Закону.
Серед заходів для запобігання остаточному зриву реформи правники запропонували:
1. Провести відкрите обговорення стану виконання реформи у сфері інтелектуальної власності із залученням професійної спільноти та бізнесу.
2. Вжити заходів до приведення організаційно-правової форми «Укрпатенту», визначеної НОІВ, у відповідність до вимог Закону № 703.
3. Підготувати умови для належного проведення відкритого конкурсу на посаду керівника держорганізації, що виконує функції НОІВ.
4. Привести підзаконні нормативно-правові акти у відповідність Закону №703.
5. Забезпечити збереження експертного складу фахівців у галузі ІВ в «Укрпатенті», не допускаючи порушення їх права на працю.
Детальніше ознайомитися з текстом звернення можна за посиланням.
Вступити до АПУ. Telegram-канал. YouTube-канал.
Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.