Про поточний перебіг і окремі аспекти земельної реформи. Підсумки обговорення

КИЇВ — 18 лютого 2021 року. Окремі аспекти земельної реформи обговорили за ініціативи Комітету АПУ з аграрного права разом із першим заступником Голови Держгеокадастру Анатолієм Мірошниченком, заступницею директора з наукової роботи та просторового планування ТОВ «УКРНПІЦИВІЛБУД», радницею Президента Національної спілки архітекторів України Тетяною Криштоп та юристкою AVELLUM Дарина Михайленко. Модератор обговорення — Голова Комітету АПУ, партнер AVELLUM Максим Максименко.

Про роботу та трансформацію Держгеокадастру

Анатолій Мірошниченко розповів, що одним із пріоритетів роботи є перетворення Держгеокадастру на сервіс-орієнтовану службу, яка надаватиме послуги громадянам, що оформлюють права на земельні ділянки. За його словами це дасть підприємцям змогу заощадити час і кошти, а процедури будуть позбавлені корупційного складника. 

Зокрема, спікер нагадав, що на сьогодні Держгеокадастр розпоряджається землями сільгоспризначення — від початку листопада 2020 року розпочато кампанію з їх передачі до комунальної власності. Наразі передано вже понад 2 млн га — основна частина земель.

«Держгеокадастр свідомо прагне позбавитися функції розпорядження цими землями», — підкреслив пан Мірошніченко. Коштом такого кроку має вивільнитися значна частина ресурсів геокадастру. 

Крім того, очікується ухвалення законопроєкту №2194, який має фіналізувати земельну децентралізацію, максимально дерегулювати та деконцентрувати сферу земельних відносин, усунути корупційні ризики в управлінні земельними ресурсами. За словами Міністра аграрної політики та продовольства, законопроєкт стане новою «земельною Конституцією», яка ліквідує цілу низку корупційних складових у земельних відносинах і підвищить інвестпривабливість.  

Серед новел в роботі Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко назвав повну відмову від державної експертизи землевпорядної документації та значне скорочення сфери погодження документації землеустрою — скасовується необхідність погодження найпоширеніших її типів. 

Також ініційована реорганізація — ліквідація головних управлінь Держгеокадастру в областях і скорочення штату з 10 до 4 тисяч співробітників.

Межі територіальних громад: окремі аспекти земельної децентралізації

Комплексний план просторового розвитку територіальних громад розглянула Тетяна Криштоп, представивши бачення містобудівельників на новий інструмент визначення правового режиму земель.

Вона нагадала, що у 2015-2017 рр. передбачалося вирішення питання забезпечення новостворених громад схемами планування території та генеральними планами. Проте завдання з низки причин реалізовано не було. Перша з них — відсутність в Конституції такої адмінодиниці. 

Для відходу від старої системи управління землею через дозволи до сучасної моделі публічного управління землями новоствореними громадами та вдосконалення системи земельних відносин, було ухвалено Закон «Про планування використання земель». 

Наступним кроком, за словами спікерки, має бути ухвалення законопроєкту № 2194. Він передбачає передачу земель державної власності за межами населених пунктів (крім тих, де розташовані об’єкти держвласності) в комунальну власність територіальних громад.

Так, близько 2,5 млн га сільгоспземель перейдуть до ОТГ, а з прийняттям проєкту закону № 2194 — і землі інших категорій. 

Врешті в сільській місцевості має поступово сформуватися активний середній клас і розпочатися активний розвиток інфраструктури. В держбюджеті на 2021 рік на розробку комплексних планів просторового розвитку територій громад передбачено 62,6 млн грн субвенції.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?