Комітет АПУ з аграрного права направив звернення щодо законопроєкту «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин»

КИЇВ — 16 березня 2021 року. Комітет Асоціації правників України з аграрного права направив лист-звернення Голові Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Сольському М.Т. щодо проєкту Закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (№ 2194 від 01.10.2019).

Відповідно до законопроєкту передбачено внесення змін до важливої для бізнесу ст. 82 Земельного кодексу України, що регулює право власності на землю юридичних осіб.

Комітет АПУ з аграрного права зазначив, що чинна редакція зазначеної статті є недосконалою, оскільки:

— перелік юридичних осіб не співвідноситься з положеннями Цивільного та Господарського кодексів;

— не згадується про компанії, засновані за правом України, з виключно іноземними учасниками;

— обмежено перелік підстав для набуття у власність несільськогосподарських земель компаніями, заснованими за правом іноземних держав.

З моменту прийняття Земельного кодексу України з’явилася правова невизначеність щодо того, чи мають право компанії, засновані за правом України, з виключно іноземними учасниками набувати землю у власність. Наразі таке право у вказаних компаній відсутнє, і стала судова практика з цього питання, яка доводила б протилежне, не сформувалася.

Ці проблеми мали усуватися запропонованою редакцією ст. 82 Земельного кодексу України в редакції тексту законопроєкту до другого читання від 24.11.2020 р. Однак в оприлюдненому 26.02.2021 р. тексті законопроєкту до повторного другого читання була внесена концептуальна зміна редакції ст. 82 Земельного кодексу України порівняно з попередніми редакціями, а саме — із переліку юридичних осіб, які мають право набувати землю у власність, пропонується виключити положення про спільні підприємства (компанії з українськими та іноземними учасниками).

Комітет АПУ з аграрного права вважає, що у разі впровадження вказаних змін до ст. 82 Земельного кодексу України в ситуації правової невизначеності додатково опиниться низка компаній, заснованих за правом України, а також органи місцевого самоврядування та виконавчої влади, які не матимуть чіткої відповіді на питання, чи мають право такі компанії набувати землю у власність. Також ці зміни можуть негативно вплинути на залучення інвестицій у країну.

Експерти АПУ переконані, що ст. 82 Земельного кодексу України в редакції тексту законопроєкту до другого читання від 24.11.2020 р. максимально доречно вирішує існуючі проблеми щодо права власності на землю юридичних осіб і наголошують на необхідності викладення ст. 82 Земельного кодексу України у такій редакції при розгляді народними депутатами України законопроєкту у другому читанні.

Детальніше ознайомитися зі зверненням можна за посиланням.

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

 

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?