Комітет АПУ вимагає сприяти збереженню доступності охорони прав ІВ для заявників

КИЇВ — 18 лютого 2021 року. Комітет АПУ з інтелектуальної власності направив відкритий лист заступнику Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Олександру Романішину, директору Департаменту розвитку сфери ІВ Андрію Демчуку та генеральному директору ДП «Український інститут інтелектуальної власності» Андрію Кудіну з пропозиціями для вдосконалення Проєкту постанови Кабміну про охорону прав ІВ.

Відповідний проєкт постанови Кабміну «Про внесення змін до Порядку сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності» опублікований 26 січня на сайті МРЕТ.

Після детального аналізу експерти Комітету надали низку зауважень та пропозицій, важливих для подальшої роботи над Проєктом. Зокрема, вказано на:

1. Порушення вимог щодо аналізу регуляторного впливу

Правники навели детальну вибірку країн і різні методи порівняння й підкреслили: враховуючи, що дії відомств стосовно експертизи в цілому однакові, очевидно, що в Україні розміри зборів є завищеними. Крім того, окремі розділи містять недостовірну інформацію.

2. Неврахування розробниками Проєкту пропозицій, напрацьованих під час обговорень та засідань робочої групи. 

«У результаті роботи група погодила компромісні розміри зборів, які в опублікованому проєкті постанови не відображено», — йдеться в тексті листа.

При цьому, Комітет АПУ нагадав, що принциповими зборами, розміри яких створюють найбільші перепони в доступі до охорони прав ІВ є:

— Збір за подання заявки на торговельну марку 

«Комітет підтримує варіант ранжування збору за додаткові класи, як більш лояльний до представників малого бізнесу», — зазначили правники. 

За їх словами, доцільність такого ранжування підтверджується досвідом відомств з ІВ Литви, Латвії, Естонії, Вірменії, Грузії та Європейського відомства з інтелектуальної власності (EUIPO).

— Збір за продовження строку дії свідоцтва на торговельну марку

Експерт Комітету наполягають, що надвисокий розмір збору (12000 грн) є бар’єром для більшості українських підприємців, через що вони відмовляються від охорони прав:

«Вказана ситуація є неприпустимою і такою, що суперечить державним принципам охорони інтелектуальної власності, роблячи її недоступною для заявників», — підкреслили юристи. 

— Збір за подання заявки на винахід/корисну модель

Враховуючи однакові трудові витрати експертизи на розгляд заявок на етапі подання, правники вважають запропоноване ранжування необґрунтованим і недоцільним.

— Збір за публікацію відомостей про держреєстрацію промислового зразка за кожне його зображення

Правники Комітету підтримали необхідність збільшення розміру збору за перше зображення до 450 грн, знизивши збір за кожне наступне зображення до 50 грн.

Детальніше ознайомитися з текстом листа можна за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?