ТОП зміни в медичному праві 2020 & очікування на 2021

ХАРКІВ — 20 січня 2021 року. Враховуючи прийняття значної кількості законодавчих актів у медичній сфері протягом 2020 року через пандемію, важко виділити ключові зміни. Всі медичні заклади сконцентрували діяльність на протидію поширення COVID-19 та надання допомоги хворим. Але ми все ж спробували виокремити ТОП за 2020 рік та узагальнити очікування від нового. Допомогла із цим Ольга Троценко, керуюча АБ «Ольги Троценко».

Спеціальний матеріал для The Page

— У 2020 законодавець взяв за основу для внесення змін саме всесвітню проблему — подолання коронавірусу, яка потребує негайного вирішення.

Одним з основних документів щодо протидії пандемії, який встановлює певні обмеження, є Постанова КМУ № 641 від 22.07.2020 року «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території зі значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» зі змінами та доповненнями.

Постанова регламентує порядок встановлення протиепідемічних заходів. Уряд кілька разів намагався заборонити проведення планових операцій через поширення пандемії, але, в кінцевому результаті, цього не зробив. Ця заборона могла б завдати значної шкоди пацієнтам, стан здоров’я яких значно погіршився б через непроведення необхідних операцій, а медпрацівникам — морального тиску з боку постраждалих. Адже, пандемія не є підставою знехтування іншими важкими існуючими захворюваннями.

Важливі зміни відбулись під час другого етапу реформування медицини з 01.04.2020 року. По-перше, це введення обов’язкових електронних медичних записів для всіх закладів охорони здоров’я, що мають контракт із Національною службою здоров’я України (далі — НСЗУ). Електронний медичний запис є складовою інформації про пацієнта, який збирають в медзакладі, зберігають в медичній інформаційній системі та відправляють до Центральної бази даних. Вимога щодо переходу на електронний документообіг внесена до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, кваліфікаційних характеристик і посадових інструкцій фахівців охорони здоров’я. Це нововведення значно полегшить процедуру надання медичних послуг, а саме: спростить введення медичної документації, забезпечить безперервний доступ лікарів до інформації пацієнта, що необхідна для надання медичних послуг. А, головне, забезпечить неможливість підробки чи «переписування» даних про лікування та діагностики пацієнта. Всі свої дії лікар продовжуватиме фіксувати в медичних формах — в електронних медичних записах. Робити це він повинен відповідно до встановлених інструкцій, дотримуючись вимог нормативних документів.

По-друге, змінилася процедура фінансування медзакладів, які уклали договір з НСЗУ. Медичні послуги, в межах програми медичних гарантій, будуть оплачуватися НСЗУ за прямими договорами із медзакладами. Відповідно до п. 4 Постанови КМУ №65 від 05.02.2020 року «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році та I кварталі 2021 року», програма медичних гарантій включає пакети медичних послуг, пов’язані з наданням за принципом екстериторіальності:

1. екстреної медичної допомоги;

2. первинної медичної допомоги;

3. вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;

4. третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;

5. паліативної медичної допомоги;

6. медичної реабілітації;

7. медичної допомоги дітям до 16 років;

8. медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Але, НСЗУ оплачує лише надання медичних послуг, а не інші витрати (купівля ліків, проїзд та інше).

Безоплатні медичні послуги діляться на екстрену медичну допомогу та планову. Надання екстреної медичної допомоги та, якщо необхідно, госпіталізації оплачує НСЗУ всім пацієнтам, які її потребують. Навіть тим, у кого не підписана декларація з сімейним лікарем. На відміну від екстреної, для надання безоплатної планової допомоги обов’язковим елементом є декларація з сімейним лікарем, щоб НСЗУ могла бачити усі деталі про стан здоров’я хворого в електронній базі та всі необхідні послуги для нього, які входять до програми медичних гарантій.

НСЗУ виділила 5 кроків для отримання безоплатної планової медичної допомоги:

1. Отримати електронне направлення від вашого лікаря.

2. Обрати лікувальний заклад і необхідного вам лікаря.

3. Записатися на прийом.

4. Отримати медичну допомогу, яку оплатить НСЗУ.

5. В разі неякісного надання медичних послуг чи вимагання лікарем будь-яких коштів за проведене лікування, подати скаргу до НСЗУ.

По-третє, медичні заклади, що надають вторинну медичну допомогу також перестали бути бюджетними закладами — стали неприбутковими підприємствами. Провідним законом для них став Господарський кодекс України. Відтепер медустанови, що надають спеціалізовану медичну допомогу, як і первинна ланка можуть самостійно розпоряджатися власними коштами, складати план дій для ефективного функціонування закладу, оновлювати обладнання, встановлювати зарплати медпрацівникам тощо.

Тобто, відбулася повна автономізація медичних установ.

Зміни 2021

Тут слід зазначити, що НСЗУ почала розробляти Програму медичних гарантій 2021, основною тезою якої є наближення медичної допомоги до пацієнта. Основними шляхами її реалізації є:

—  розвиток амбулаторного рівня надання допомоги: 

— лікування хворих на туберкульоз після виписки з лікарні на амбулаторному рівні;

— впровадження мобільної психіатричної допомоги;

— розширення державної програми реімбурсації «Доступні ліки»;

— розвиток медичної реабілітації. 

У 2021 до реімбурсації пропонують включити препарати для лікування шизофренії, афективних розладів, в тому числі депресії, невротичних розладів та епілепсії. Розвиток медичної реабілітації полягає в допомозі пацієнтів із соматичними захворюваннями, що потребують значних коштів: інфаркт, інсульт, онкологічні захворювання та післяопераційна реабілітація. 

Також через проведення вакцинації від коронавірусу, запланованої на цей рік, було розроблено проєкт Національного плану впровадження вакцини проти COVID-19 і проведення масової вакцинації. 

Тому в 2021 нам слід очікувати й на відповідні зміни у законодавстві, які можуть стосуватись встановлення цін на вакцину та алгоритму дій на проведення вакцинації.

Висновок?

Більшість змін у медичному праві протягом 2020 року та запланованих на 2021 рік, спрямовані на ліквідацію COVID-19 та збільшення фінансування медичних закладів.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?