Зниження ставки ПДВ для агросектора: що передбачає такий крок?

ХАРКІВ — 29 грудня 2020 року. Нещодавно Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції». За відповідне рішення проголосували 255 народних депутатів. Ми дізналися більше про те, що передбачає Закон і кому та на які зміни варто очікувати. Розповіла Руслана Пивоварова, членкиня Відділення АПУ в Харківській області, адвокатка АО «Кролевецький та партнери». 

— Закон передбачає зниження ставки ПДВ до 14% для переліку товарів, що належать до сільськогосподарської продукції.

Закон прийнято 17.12.2020, проте вже наступного дня його підписання було заблоковано — подано кілька проєктів постанов про скасування рішень ВРУ прийняття його в другому читанні через порушення вимог Конституції України та Регламенту.

Характеризуючи Закон загалом, можна зупинитися на декількох моментах.

Податкові пільги в аграрному секторі — не новина. Так, до 1 січня 2016 року всі суми нарахованого ПДВ сільськогосподарські підприємства не сплачували до бюджету, а залишали у себе для розвитку власної діяльності. У 2016 році для них діяли перехідні норми, згідно яких механізм сплати нарахованих сум зобов’язань з ПДВ був такий: операції з зерновими і технічними культурами — 85% до державного бюджету, 15% на спецрахунок; операції з продукцією тваринництва — 20% до державного бюджету, 80% на спецрахунок; операції з іншими сільськогосподарськими товарами та послугами — 50% до державного бюджету, 50% на спецрахунок. З 1 січня 2017 року сільськогосподарські підприємства — платники ПДВ перейшли на загальну систему нарахування і сплати цього податку, тобто всі суми зобов’язань повністю сплачуються до Державного бюджету України.

З урахуванням конкуренції з аналогічними товарами, що імпортуються, сільськогосподарські виробники опинились не в найкращому становищі.

Зниження ставки, як зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту, повинно збалансувати національного сільськогосподарського товаровиробника на внутрішньому ринку.

Більш амбіційно виглядає друга мета законопроєкту — детінізація аграрного сектора та боротьба зі «скрутками», які знижена ставка обіцяє зробити економічно невигідними.

Загалом Закон можна назвати складовою аграрної реформи.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?