Нові штрафи за відсутність масок: чого чекати від поліції

ХАРКІВ — 17 грудня 2020 року. Верховна Рада схвалила в другому читанні законопроєкт №3890, який коригує штрафи за відсутність масок у громадян. Зокрема, штрафи накладатимуть і на бізнес, що надає послуги. «За» проголосував 241 депутат. У чому проблема нового закону та чи спрацює він, як треба? Розповів Іван Кучер, член Відділення АПУ в Харківській області, адвокат АО «Кролевецький та партнери» в спеціальному матеріалі для The Page.

— Закон доповнює статтю 44-3 КУпАП частиною другою, яка передбачає накладення штрафу від 170 до 255 грн за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без надягнутих засобів індивідуального захисту.

Отже, адмінвідповідальність настане за перебування без масок або респіраторів:

— у громадському транспорті;

— будівлях і приміщеннях, призначених для розміщення закладів, підприємств, установ, організацій, які надають послуги (торговельні центри, магазини, ресторани, кафе, приміщення органів державної влади та місцевого самоврядування, освітні заклади, заклади культури, тощо);

— у спорудах (будівлях), доступних або відкритих для населення (стадіони, підземні переходи, під’їзди, тощо).

Зазначеним же законом до КУпАП вносяться зміни, які «спрощують» процедуру накладення штрафу: відтепер накладати стягнення за назване правопорушення можуть виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад, а також органи та посадові особи Нацполіції, органів державної санітарно-епідеміологічної служби.

Якщо говорити про найбільш розповсюджені випадки, враховуючи попередню практику, очікуємо, що найбільшу кількість правопорушників «виявлятимуть» органи Національної поліції.

В силу положень статті 258 КУпАП, у такій категорії справ протокол не складається, натомість уповноважений працівник поліції на місці вчинення правопорушення виносить відповідну постанову про накладення стягнення.

Водночас, якщо під час складання постанови особа оскаржить допущене порушення та штраф, уповноважена посадова особа зобов’язана скласти протокол.

Що ж стосується порядку встановлення особи правопорушника під час притягнення до відповідальності, то постановами уряду визначено заборону перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу.

Якщо після перевірки документів, що посвідчують особу, у період дії карантину відповідні документи працівнику поліції не будуть надані, такі дії можуть кваліфікуватись в якості правопорушення. Штраф як наслідок за рішенням суду може скласти від 17 тис. до 34 тис. грн.

Одночасно з цим, КУпАП допускає можливість затримання працівниками поліції особи, однак виключно, коли вичерпано заходи впливу для припинення такого правопорушення і встановлення особистості особи.

Таке затримання гіпотетично може бути здійснене працівниками поліції у разі здійснення особою злісної непокори законній вимозі працівника поліції, та може тривати не більше як три години.

Як оштрафують бізнес

Окрім названого, 17 грудня 2020 Рада ухвалила нові зміни до закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Ними посилено відповідальність бізнесу за відсутність засобів індивідуального захисту у клієнтів та персоналу.

Так, внесено зміни до статей 46 та 47 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», якими відтепер передбачено штраф у розмірі від 3400 до 5100 грн для юридичної особи, фізичної особи-підприємця за:

— допуск особи у громадські будинки, споруди, де здійснюється обслуговування населення, та громадський транспорт у період дії карантину, без попередження, донесеного в будь-якій формі та в будь-який спосіб, про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту органів дихання;

— відсутність реагування на перебування в таких місцях осіб без вдягнутих засобів індивідуального захисту (усне зауваження про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту, припинення обслуговування, виклик представника Нацполіції з повідомленням про адміністративне правопорушення).

Виносити постанови про накладення штрафів та застосування фінансових санкцій уповноважено посадових осіб органів санітарно-епідеміологічного нагляду.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?