Незаконне нарахування боргів VS правомірні газові коефіцієнти
КИЇВ — 02 жовтня 2020 року. З початком роботи роздрібного ринку природного газу всі споживачі отримали право на зміну постачальника газу. Проте, з його використанням вони отримали й проблеми з газовими температурними коефіцієнтами. Так, за інформацією членкині НКРЕКП Ольги Бабій нещодавно до Нацкомісії була подана скарга про незаконне нарахування «температурних коефіцієнтів» ще з 2015 року після зміни постачальника газу. Отже, чи можна застосовувати такі коефіцієнти? Як обґрунтовують свої позиції НКРЕКП та оператори ГРМ? І все ж таки — що робити споживачам? Розповіла Марина Гріцишина, радниця Sayenko Kharenko, Голова Комітету Асоціації правників України з питань енергетики, нафти та газу спеціально для Kosatka.Media.
— Для розуміння, про що йде мова, потрібно згадати, як саме визначаються в законодавстві температурні коефіцієнти.
Що таке температурні коефіцієнти?
Під температурними розуміють коефіцієнти коригування показників побутових лічильників газу відповідно до Методики приведення об'єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу (далі — Методика). За цією Методикою стандартними умовами для природного газу є тиск 760 мм рт. ст. і температура 20 градусів С. У разі відхилення від стандартних умов, Методикою передбачене встановлення коефіцієнтів для приведення об’єму природного газу до стандартних. При цьому значення коефіцієнта коригування показів лічильника залежить від фактичного розміщення лічильника (зовні приміщення або в неопалюваному приміщенні або в опалюваному приміщенні) та від відстані від місця входу газопроводу в опалюване приміщення до вхідного штуцера лічильника. Проте, відкритим також залишається питання можливості застосування цих температурних коефіцієнтів.
Чи можна застосовувати температурні коефіцієнти?
Методика була затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України 26 лютого 2004 року та досі є чинною. Проте, 23 листопада 2018 року НКРЕКП прийняла постанови, які забороняють Операторам ГРМ приводити об’єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ. Підставами для такого рішення були численні звернення побутових споживачів. Цікаво, що і в самій Методиці передбачене її поширення лише на суб’єктів господарювання та виключається застосування Методики підприємцями для власних потреб. Іншими словами Методика не повинна застосовуватись до побутових споживачів.
Однак, деякі оператори ГРМ не погодились із рішенням НКРЕКП та звернулись до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та нечинними постанов НКРЕКП. Під час розгляду таких справ були розглянуті різні підстави для приведення об’ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов.
Чим обґрунтовували свої позиції НКРЕКП та оператори ГРМ?
Оператори ГРМ обґрунтовували незаконність постанов НКРЕКП вимогами Кодексу газотранспортних систем щодо обов’язкового:
— приведення газу до стандартних умов;
— переведення об`єму газу, приведеного до стандартних умов, в одиниці енергії.
НКРЕКП зазначала, що витрати на приведення природного газу до стандартних умов вже передбачені у тарифах на розподіл. Тому встановлення газових коефіцієнтів призводить до подвійних платежів споживачами за приведення газу до стандартних умов.
В першій та апеляційній інстанціях суди задовольнили вимоги операторів ГРМ та постанови НКРЕКП були скасовані справи №640/20692/18, №640/21401/18, №640/20866/18.
За результатами розгляду цих же справ у ВС, суд дійшов наступних висновків:
— включення витрат на приведення природного газу до стандартних умов у тариф на розподіл не було підтверджене під час розгляду справ;
— постачання природного газу здійснюється на підставі типового договору розподілу природного газу, затвердженого НКРЕКП та Правил постачання природного газу, які також передбачають приведення поставленого природного газу до стандартних умов незалежно від виду споживача;
— щодо застосування Методики, то на думку суддів Верховного Суду, положення Кодексу газотранспортних систем вказує на необхідність застосування відповідного коефіцієнту лише при приведенні обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, який зазначений виключно у додатках до Методики, а не власне самої Методики.
Таким чином, ВС залишив без змін рішення першої та апеляційної інстанції та лише змінив мотивувальні частини цих рішень. Таким чином, оператори ГРМ отримали за цими судовими рішеннями мають право застосовувати температурні коефіцієнти при розрахунках з побутовими споживачами.
Що залишається робити споживачам?
Результати судового оскарження постанов НКРЕКП вказують на неузгодженість постанов НКРЕКП та типового договору розподілу природного газу та Правил постачання природного газу щодо питань застосування температурних коефіцієнтів. Тому для вирішення цих питань потрібно вносити зміни у відповідні нормативні акти. Тому 23 вересня 2020 року НКРЕКП оприлюднила проєкт постанови «Про затвердження Методики визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу та Змін до деяких постанов НКРЕКП», що має ознаки регуляторного акта. Цим проєктом постанови НКРЕКП пропонуються зміни до Кодексу газотранспортних систем та типового договору розподілу природного газу для виключення застосування температурних коефіцієнтів.
А до внесення будь-яких змін у нормативні акти, споживачам залишається або скаржитись на операторів ГРМ в НКРЕКП або оскаржувати нарахування додаткових платежів у зв’язку із температурними коефіцієнтами у судовому порядку.