Закон щодо планування використання земель підписано. Що це означає?

КИЇВ  30 липня 2020 року. 23 липня Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель» №711-IX. Нагадаємо, що відповідний законопроєкт №2280 був ухвалений Верховною Радою України 17 червня в другому читанні: «за» проголосували 320 народних депутатів. Та чи не залишаться нововведення виключно на папері через брак ресурсів на місцях? Про основні зміни, передбачені Законом, і перспективи їх втілення розповіла Олександра Бортман, членкиня Ради Комітету АПУ з аграрного права, адвокатка, юристка ЮФ «Василь Кісіль і Партнери».

— Закон № 711-IX про планування використання земель містить низку позитивних ініціатив, які в перспективі мають полегшити життя бізнесу. Це й оновлення містобудівної документації, і переведення її до цифрової форми, спрощення процедури зміни цільового призначення земельних ділянок, і узгодження цільового призначення з функціональним тощо.

Зокрема, містобудівній документації планується надати статусу документації із землеустрою. Це має усунути розбіжності, які є між функціональним призначенням земельної ділянки, що є поняттям містобудівного законодавства, та цільовим призначенням земельної ділянки, що є категорією земельного законодавства. Крім того, не потрібно буде дублювати деякі види топографо-геодезичних робіт та документації.

Також із законодавства приберуть поняття «вид використання земельної ділянки». Чимало власників і користувачів земельних ділянок через нього хіба що потерпали. Так, у бізнесу доволі часто виникали непорозуміння з контролюючими органами, як правило — з Держгеокадастром, якщо власник (користувач) земельної ділянки самостійно змінював вид її використання, або з місцевими радами, якщо землекористувач хотів змінити вид використання, дотримуючись процедури зміни цільового призначення земельної ділянки. Відтепер чітко встановлено, що якщо йдеться про зміну цільового призначення, то змінюється або категорія землі, або вид цільового призначення в межах цієї категорії, який визначається згідно з класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему від 23.07.2010 р. № 548.

Процедура зміни цільового призначення земельної ділянки також зміниться у позитивну сторону. Тепер більше не потрібно буде розробляти проєкт землеустрою та погоджувати його в Держгеокадастрі. Власники земельних ділянок та землекористувачі, якщо на земельній ділянці розташоване належне їм нерухоме майно, взагалі зможуть змінити цільове призначення земельної ділянки без прийняття рішення місцевою радою або державною адміністрацією. Вказані органи прийматимуть рішення тільки про зміну цільового призначення земельних ділянок, якими розпоряджаються.

Відомості про цільове призначення земельної ділянки, як і відомості про функціональне призначення території, на якій вона розташована, повинні будуть міститися в Державному земельному кадастрі та містобудівному кадастрі. Змінити цільове призначення земельної ділянки можна буде тільки в межах функціонального призначення території. Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними має бути додатково затверджено урядом.

Але?

Це лише незначна частина прийнятих нововведень, адже Закон комплексний та об’ємний. Питання залишається тільки в тому, коли та як все це запрацює на практиці. Закон набере чинності лише через рік, а для того щоб запрацювала нова процедура зміни цільового призначення земельних ділянок, потрібно оновити містобудівну документацію, внести відомості про функціональне призначення територій в Державний земельний кадастр. Наразі Закон встановлює, що це має бути зроблено до 2025 року. Але чи вистачить на місцях для цього ресурсів? Поживемо — побачимо.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?