Комітет АПУ звернувся до Президента України щодо правового статусу НКРЕКП

КИЇВ — 05 лютого 2020 року. Комітет АПУ з питань енергетики, нафти та газу звернувся до Президента України Володимира Зеленського, Прем’єр-Міністра України Олексія Гончарука та Голови Коміету Верховної Ради України Андрія Геруса. Експерти висловили стурбованість щодо правового статусу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) та надали ряд пропозицій щодо вдосконалення законодавства.

Нагадаємо, що 19 грудня 2019 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг» № 394-IX (далі – Закон № 394-IX), який набрав чинності 29 грудня 2019 року.

«Прийняття Закону № 394-IX не лише не вирішило головного питання — проблеми незалежності НКРЕКП, але і створило додаткові проблемні аспекти та неузгодженості з іншими нормативно-правовими актами», — йдеться у тексті звернення.

Правники підкреслили, що наявні у Законі № 394-IX прогалини суттєво впливають на інвестиційну привабливість країни та перешкоджають належному виконанню Україною своїх зобов’язань щодо імплементації міжнародних НПА.

Детально проаналізувавши Закон, серед основних проблемних аспектів вони виокремили: 

  1. Питання статусу НКРЕКП, як незалежного органу. Відповідно до Закону, відтепер НКРЕКП підпорядковується Кабміну, що суперечить положенням європейського законодавства. Крім того, правники наголосили на прямому порушенні принципів вільної конкуренції на ринку електричної енергії.
  2. Питання ротації членів НКРЕКП: «Враховуючи механізм ротації членів НКРЕКП, вбачаємо можливість зловживань щодо належної та справедливої заміни членів НКРЕКП», — йдеться у тексі звернення.
  3. Питання дострокового припинення повноважень члена НКРЕКП. Правники звернули увагу, що одна з підстав для дострокового припинення повноважень членів НКРЕКП не містить чіткого формулювання. Це, у свою чергу, може викликати зловживання щодо їх звільнення, та в цілому порушує принцип незалежності в діяльності членів.
  4. Неузгодженість положень Закону № 394-IX із нормами Закону України «Про ринок електричної енергії».

Комітет АПУ наголосив на необхідності врегулювання зазначених питань та внесення змін до Конституції України.

Детально ознайомитися з позицією Комітету можна за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES