Комітет АПУ звернувся до Прем’єр-міністра з проханням взяти під особистий контроль реформу сфери ІВ

КИЇВ — 19 вересня 2019 року. Комітет Асоціації правників України з інтелектуальної власності звернувся до Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука щодо питання про стан виконання Мінекономрозвитку функцій з формування та реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності.

Представники Комітету зазначили:

«Основою інновацій є інтелектуальна власність, охороняти і захищати яку зобов’язана Україна відповідно до Конституції України, а також згідно з численними міжнародними угодами, серед яких: Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (в межах заснування Світової організації торгівлі) та Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони».

Зважаючи на критичний стан державного управління сферою інтелектуальної власності та охорони і захисту інтелектуальної власності в Україні, Комітет АПУ з ІВ вважає за необхідне довести до відома найбільш значущі проблеми у цій сфері, які потребують невідкладного вирішення.

Зокрема, у зверненні відокремлені такі основні проблеми щодо забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності:

1. Зупинення реформи сфери інтелектуальної власності.

2. Створення державної організації «Національний офіс інтелектуальної власності» та інших суб’єктів державної системи правової охорони інтелектуальної власності.

У зверненні також виділено проблемні аспекти організації в установленому порядку проведення експертизи заявок на об’єкти права інтелектуальної власності, видачі патентів/свідоцтв на об’єкти права інтелектуальної власності,серед яких:

1. Строк проведення експертизи заявок на об’єкти права інтелектуальної власності, який становить більше 2 років на торговельні марки і близько 5 років на винаходи.

2. Укрпатент проводить експертизу та видає патенти/свідоцтва на об’єкти права інтелектуальної власності, проте юридично цей процес зводиться до того, що Департамент інтелектуальної власності Мінекономрозвитку ставить штамп «ЗАТВЕРДЖУЮ». Це призводить до затягування строків реєстрації прав, необґрунтованого обсягу службовців Департаменту інтелектуальної власності Мінекономрозвитку, корупційних ризиків та непрозорості.

3. Необґрунтовано високі збори за реєстрацію прав інтелектуальної власності, неспівмірні з доходами творців.

Також названо основні проблеми  здійснення державної реєстрації об’єктів права ІВ, проведення реєстрації договорів про передачу прав на об’єкти права ІВ:

1. Системне та масове недотримання строків реєстрації.

2. Непрозорість, застарілість реєстраційних процедур, які містять корупційні ризики.

3. Відсутність електронного документообігу між заявниками та Мінекономрозвитку.

У зв’язку з цим правники звернулися з проханням:

1. Вжити невідкладних заходів щодо укомплектування керівних кадрів департаменту інтелектуальної власності Мінекономрозвитку професійними фахівцями, які мають спеціальну освіту та досвід практичної роботи у сфері інтелектуальної власності, бездоганну репутацію, а також користуються повагою серед професійного середовища.

2. Визначити як одну з пріоритетних та взяти під особистий контроль реформу сфери інтелектуальної власності.

3. Внести до ВРУ проект закону «Про Національну систему охорони інтелектуальної власності в Україні», який розроблявся відповідно до Концепції реформування державної системи правової охорони ІВ в Україні та широко обговорювався фахівцями, представниками бізнесу, наукових установ та громадськості. Із текстом законопроекту можна ознайомитися за посиланням.

З повним текстом звернення можна ознайомитися тут.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?