Особливості захисту прав осіб, що підлягають призову на військову службу

ХАРКІВ — 7 червня 2019 року. Перевищення співробітниками військкомату меж своїх повноважень та фактичне викрадання людей із вулиць — такі реалії весняного призову у м. Харкові, що приховується за вуаллю благородної мети: недопущення ухилення від військової служби.

Саме це зумовило необхідність проведення Відділенням АПУ у Харківській області пресконференції щодо особливостей захисту осіб, які підлягають призову на військову службу.

Доповідачами виступили:

Роман Чумак, Голова Відділення АПУ у Харківській області, керуючий партнер ЮК «АРЕС»;

Євген Ріяко, член Ради Відділення АПУ у Харківський області, керуючий партнер ЮК Riyako&Partners;

Камил Алієв, юнак, який на собі відчув механізм дій військкомату під час весняного призову і не побоявся розповісти свою історію широкому загалу.

З вітальним словом до усіх присутніх звернувся РоманЧумак. Він розповів про ситуацію, що склалася, та наголосив, що дії представників військкомату порушують низку конституційних прав громадян. Саме на цій підставі обговорення цього питання є життєво необхідним. «Ми прагнемо закликати громадськість, юридичну спільноту та власне представників міжнародних організацій задля питання захисту таких осіб. Оскільки ми вважаємо, що виконання такого обов’язку має відбуватись у чітко визначених законом межах».

Наступним до слова було запрошено Камила, який розповів свою історію «знайомства» із військкоматом через своєрідне викрадення. 28 травня 19-річного юнака, який із товаришем близько 12-ти ночі повертався додому, затримали 8 осіб. Згодом їх із товаришем проти волі доставили до військкомату, у стінах якого Камил провів наступні півтора дні. Відсутність людського ставлення, місця для сну та взагалі хоча б мінімальних умов для належного утримання, псевдомедкомісія, яка ігнорує очевидні невідповідності стану здоров’я для проходження військової служби, психологічний та фізичний тиск — все це наш герой відчув на собі. Наостанок Камил зазначив, що він не проти військової служби, але не такими методами.

Євген Ріяко розкрив юридичний аспект ситуації, що склалася. Відповідно до чинного законодавства військову службу проходять особи, які досягли 18-ти річного віку, проте згідно з Указом Президента, за яким і проходить весняна призовна кампанія, повинен здійснюватися призов юнаків, яким виповнилося 20 років. Проте правозахисник розповів і про інші подібні історії осіб у військкоматі. План «вилову» осіб — здавалось би, вигадка, але це невтішна реальність системи ХХI століття. Щодо особливостей захисту від таких неправомірних дій адвокат зазначив: найбільш ефективним інструментом є подання скарги на основі статті 206 КПК слідчому судді у тому районі, де утримується особа.  

У заключній частині усі присутні мали можливість отримати відповіді на питання, що їх цікавили.

Призов триватиме до кінця червня, тому нашим завданням як правозахисників є недопущення повторення такої ситуації. Україна — демократична європейська держава, тому правовому нігілізму тут не місце. Усі органи державної влади зобов’язані діяти в межах чинного законодавства.

Джордж Карлін писав «Права — це не права, якщо хтось може їх відняти. Це привілегії». Настав час стати на захист свої прав! Приєднуйся до нас!

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?