Засідання Комітету АПУ з аграрного права щодо новел у земельному законодавстві

КИЇВ – 08 травня 2019 року. Відбулося засідання Комітету АПУ з аграрного права, на якому обговорили Закон України № 2498-VIII від 10.07.2018 р. (щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель с/г призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення).

У заході взяли участь Анна Федун, к.ю.н, адвокат, радник із земельних та аграрних правовідносин, Роман Граб, заступник генерального директора Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», та Андрій Кохан, юрист Asters.

За результатами обговорення положень Закону та практичних проблем його застосування експерти та учасники заходу зробили такі висновки:

— Позитивними є положення Закону щодо намагання удосконалити правила землекористування у масивах земель с/г призначення. Ці норми є одними із підготовчих кроків до відкриття ринку земель с/г призначення та запровадження консолідації земель.

Крім того, передача земель колективної власності у комунальну власність територіальних громад може дозволити ефективно управляти землями, які на сьогодні мають невизначений правовий статус та розпорядника (за різними підрахунками, це близько 1,5 млн га).

— З моменту набуття чинності Законом (1 січня 2019 року) жодного масиву земель с/г призначення не було зареєстровано в ДЗК, що зумовлено відсутністю підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають відповідний порядок. Це свідчить про теоретичність положень Закону щодо масивів на даний час. Окрім того, представники землевпорядної спільноти наголошують на тому, що визначення масивів земель с/г призначення є недосконалим та не надає їм розуміння того, як їх формувати. І тому без якісних підзаконних нормативно-правових актів можливі зловживання в майбутньому щодо формування масивів та неоднорідна практика.

Особливу дискусію викликали окремі питання щодо механізму передачі земель колишньої колективної власності у власність територіальних громад, реалізації прав істотного користувача масиву земель с/г призначення, оформлення права користування земельними ділянками під проектними польовими дорогами, полезахисними лісосмугами, правового регулювання обміну (міни) земельних ділянок в масиві земель сільськогосподарського призначення та багато інших.

Анна Федун також підкреслила, що як наслідок спірності відповідних положень можна спрогнозувати велику кількість судових позовів та формування практики застосування норм цього Закону через судові рішення. 

Роман Граб у підсумку зазначив: «Консолідація земель в Україні суттєво обмежена забороною на відчуження земель с/г призначення. Одним із можливих інструментів боротьби з так званою шахматкою є оптимізація використання земель у масивах, механізми якої запроваджені Законом № 2498-VIII. На жаль, Закон у повній мірі поки не запрацював, оскільки потребує прийняття підзаконних нормативних актів, які чітко регламентуватимуть процедуру формування масивів. Під час засідання Комітету АПУ з аграрного права вдалося в деталях розібрати окремі положення згаданого Закону. Найбільше питань викликають норми щодо порядку інвентаризації масивів, оренди польових доріг та особливості статусу істотного користувача масиву. Також вважаю, що застосування норм Закону неодмінно призведе до судових спорів, від результатів яких значною мірою залежатиме практика його застосування».

«Попри те, що Закон 2498-VIII набрав чинності ще 1 січня, реально щодо регулювання більшості питань він ще не запрацював. Прогнозуємо, що це відбудеться після старту державної реєстрації масивів земель с/г призначення в ДЗК. На даний момент оцінити переваги та недоліки Закону можливо лише в теорії. Серед, без сумніву, позитивних новацій є врегулювання питання колективної власності на землю та окремих питань щодо зрошення. Водночас, як мінімум викликають багато запитань визначення поняття «масив земель с/г призначення» та можливі зловживання на цьому ґрунті при формуванні таких масивів; процедура примусового обміну земельними ділянками та можливість передачі землі в суборенду без згоди землевласника. Є підстави вважати, що низка положень Закону може спровокувати однотипні конфліктні ситуації, які будуть переростати в судові процеси», — підсумував Андрій Кохан.

Ми нагадуємо, що з початку квітня Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі Фейсбук на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?