Зловживання за новими процесуальними правилами: креативність сторін

КИЇВ 27 березня 2019 року. Комітети з процесуального права Асоціації правників України обговорив процесуальні зловживання за новими процесуальними правилами: креативність сторін, бездіяльність суду.

Ксенія Погружальська, старший юрист практики вирішення спорів МЮФ Baker McKenzie, навела два приклад затягування справ.

«За сценарієм номер один розгляд справи судом першої інстанції вже тягнеться більше двох років. За цей час внаслідок залучення третіх осіб — нерезидентів розгляд справи зупинявся вже неодноразово – щоразу для направлення судових доручень для повідомлення нерезидентів, крім того затягуванню сприяло подання дефектних позовів недобросовісним учасником справи, безпідставне скарження ухвал з процедурних питань. В результаті, по суті розгляд справи так і не розпочато», — зауважила пані Ксенія.

За словами спікера, сценарій затягування справи номер два полягав у поданні дефектних позовів, заяв, апеляційних та касаційних скарг на одне і те саме судове рішення. Як наслідок – матеріали справи постійно «мандрували» між судами і справа не розглядалася. Загалом, затягуванню безумовно сприяють так зване «пересилання» матеріалів, лояльність до недобросовісних учасників з боку «домашніх» (дружніх) судів, а також відсутність чітких правил щодо повідомлення нерезидентів про розгляд справи. Як стверджує пані Ксенія, такі проблеми можна вирішити  шляхом оскарження незаконних рішень суду (що, однак, на практиці не завжди є можливим), подання скарг до ВРП (за наявності підстав), але найбільш ефективним способом наразі є подання заяв про зловживання правами.

Ірина Кобець, старший юрист Юридичної групи LCF, розповіла про процесуальну дисципліну судового процесу, а також досвід застосування процесуальних новел в частині протидії зловживанню процесуальними правами. Суд повинен займати проактивну роль в протидії зловживанню процесуальними правами. Процесуальні кодекси надають для цього достатньо широкі можливості. Перш за все, це право залишити без розгляду або повернути  заяву, якщо така заява має характер зловживання. Крім того, суд наділений повноваженнями накладати штраф за зловживання на учасника процесу або його представника, а також постановити окрему ухвалу щодо адвоката або прокурора.

«Є ТОП-3 порушення, за які суди найчастіше накладають штраф: 1. невиконання вимог ухвали суду про витребування доказів; 2. подання апеляційних скарг на судові рішення, що не оскаржуються; 3. заявлення повторних та/або безпідставних відводів», — поділилася пані Ірина.

 

 

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?