Законодавство про банкрутство: сучасний стан та перспективи

ХАРКІВ - 12 березня 2019 року. У Східному апеляційному господарському суді відбувся круглий стіл, присвячений актуальним проблемам  застосування законодавства про банкрутство та шляхів їх вирішення, організований Проектом ЄС «Право-Justice» та Відділенням АПУ в Харківській області.

Круглий стіл розпочався з вітальних слів від:
Павла Тихого - Голови Східного апеляційного господарського суду
Довидаса Віткаускаса - Керівника Проекту ЄС «Право-Justice»
Максима Шевердіна - члена правління Асоціації правників України, керуючого партнера АО «Шевердін і партнери»
Романа Чумака - Голови Відділення АПУ в Харківській області, керуючого партнера ЮК «Арес».

Провідною темою обговорення став Інститут банкрутства фізичних осіб. Першим виступив Арне Енгельс, представник з Німеччини, адвокат з питань банкрутства. У своїй доповіді поділився досвідом вдосконалення Німецького кодексу про банкрутство (German insolvency Code), розкрив тонкощі процедурної сторони в процесі відправлення судочинства у даній сфері та вказав на основні нормативні положення німецького законодавства, які доцільно застосовувати  на конкретному етапі розгляду справи по суті.

Варто зазначити, що учасниками обговорення були і судді Касаційного господарського суду у складі Верховного суду, вони звернули увагу колег на наявність у новому Кодексі з процедур банкрутства норм, які  на даний час  відсутні у сучасній законодавчій базі, разом з тим вказали на можливі проблеми, що можуть виникнути у судовій практиці у зв’язку прийняттям нового акту, однією з яких може стати  питання застосування строків позовної давності у справах про банкрутство. На останок, було наголошено на необхідності дотримання сталості та єдності судової практики у даній сфері, а також транспарентності та відкритості для учасників процесу.

Законодавчі новели та перспективи у контексті Продажу майна боржника та захисту прав кредиторів стали наступним предметом дискусії. Своїм досвідом щодо даної тематики поділився Роман Шаргало - арбітражний керуючий, радник АО «Кролевецький та партнери». Доповідач зробив порівняльний аналіз чинного законодавства в сфері банкрутства та Кодексу з процедур банкрутства, наголосивши на змінах, що відбулись у відповідності з чинним законодавством та звичною процедурою. Разом з тим, вказав на можливі недоліки правового регулювання, одним з яких, на думку пана Романа,  є виключення можливості укладення мирової угоди у процедурі банкрутства.

Доповідь Олександра Авраменко, адвоката ЮК «Норма-Лекс», проходила у нестандартному форматі. Зокрема була наведена фабула, розгляд якої проводився у формі  дискусії з іншими учасниками,  активного обговорення зазнали питання щодо деталей проведення опціону. 

Станіслав Міньковський, суддя Господарського суду Харківської області, здійснив аналіз судової практики щодо обговорюваної тематики та акцентував  увагу  на важливості правильного розуміння  і застосування статтей 68,70,71,78 та 86 нового кодексу.

Март Бріссет-Фуко, прокурор із Франції розповів про позицію прокурора у Французькому провадженні. Розкрив особливості господарських суддів, наголосивши, що суддями  апеляційної інстанції останніх  є здебільшого  не професійні судді, а бізнесмени, обрані спеціальною колегією. І такий хід є досить ефективним, адже, як зазначає Март Бріссет-Фуко,  кількість справ, що  подаються у касаційне провадження є мізерною.

Наталя Мартюхіна, суддя Східного апеляційного господарського  cуду, розповіла про практику судів щодо процедури продажу майна банкрута, зазначила, що апелянтами у даних справах найчастіше є банки та факторингові компанії. Пані Наталя також наголосила на проблематиці  розпорядження та оспорювання майна, яке знаходиться на території  АТО, нині ОСС.

Висловлюємо подяку усім учасникам заходу за змістовний діалог та безцінний досвід. Сподіваємось, всі обговорюванні питання знайдуть своє відображення у подальших законодавчих розробках.  Долучайтесь до АПУ, будьте в центрі законодавчих змін.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?