Нові підходи протидії домашньому насильству

ХАРКІВ — 31 серпня 2018 року. Відділення Асоціації правників України в Харківській області спільно з Департаментом охорони здоров’я Харківської міської ради, Головним управлінням національної поліції в Харківській області та Апеляційним судом Харківської області провело семінар, присвячений обговоренню нових підходів протидії домашньому насильству.

З вітальним словом до присутніх звернувся Роман Чумак, адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії «Арес», Голова Відділення АПУ в Харківській області. Пан Роман у вітальному слові підкреслив, що захід на тему домашнього насильства у межах діяльності АПУ проводиться вперше та, враховуючи законодавчі зміни, правники зобов’язані долучитися до цієї соціальної важливої теми.

Відкрив захід Максим Братовченко, адвокат, керуючий Адвокатського бюро Максима Братовченка, який запропонував до обговорення питання, що стосуються новел Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», практики щодо винесення термінових заборонних та обмежувальних приписів, а також програм та засобів впливу на кривдників, про які не зазначено в Законі.

Першим доповідачем стала Світлана Горбунова-Рубан, заступник міського голови з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення. Пані Світлана представила презентацію про роботу Координаційної ради протидії домашньому насильству при Харківській міській раді, яка співпрацює із зарубіжними фондами боротьби з домашнім насильством та громадськими організаціями. За підтримки Харківської міської ради у м. Харкові було розпочато реалізацію проекту «Вчимося жити без конфліктів», засновано благодійний фонд «Ініціатива», працюють притулки для тимчасового, зокрема і термінового, заселення жертв, які постраждали від домашнього насильства, створено мобільні групи швидкого реагування, які готові виїхати на допомогу особам, щодо яких вчиняється домашнє насильство. Світлана Олександрівна також навела статистичні дані, згідно яких більшість жертв домашнього насильства — це жінки у віці 26-37 років, та озвучила, над якими прогалинами в законодавстві необхідно працювати для того, щоб заходи протидії домашньому насильству були більш ефективними. 

Другим спікером заходу стала Яніна Пащинська, старший інспектор з особових доручень відділу дільничних офіцерів поліції Управління превентивної діяльності ГУ Нацполіції в Харківській області. Пані Яніна зазначила, що в діючому Кримінальному кодексі України на сьогодні немає статті, за якою дії особи можна кваліфікувати як вчинення домашнього насильства. Особи, які вчиняють домашнє насильство, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за ст. 125 ККУ — умисне легке тілесне ушкодження. Порядок винесення термінових заборонних приписів наразі знаходиться на погодженні в Міністерстві внутрішніх справ України. Очікується створення в Україні Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства. Яніна Олександрівна також розповіла про умови, за яких кривдника може бути відселено з місця проживання, особливості постановки таких осіб на облік та порядок анулювання дозволу на зброю у таких осіб. Доповідач також зазначила, що згідно ст. 1732 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування. Адміністративні протоколи за цією статтею складаються посадовими особами органів внутрішніх справ (Національної поліції) та передаються до районних судів для вирішення питання щодо притягнення винних осіб до відповідальності. Труднощі в роботі дільничних інспекторів з протидії домашньому насильству зумовлені, зокрема, і відсутністю необхідної кількості працівників, оскільки після реформи дільничних інспекторів по Харківській області стало майже вдвічі менше. Недоукомплектованість штату дільничних у деяких районах області становить дуже велику цифру та відповідно позначається на якості роботи дільничних інспекторів.

Ольга Троценко, член ради Харківського відділення АПУ, адвокат, директор Адвокатського бюро Ольги Троценко, акцентувала увагу на питаннях щодо акту, який необхідно готувати адвокату при поданні заяви про вчинення домашнього насильства і який наразі є підставою для внесення слідчим відомостей про вчинення факту домашнього насильства до ЄДРДР. Такий акт готує фахівець судово-медичної експертизи.

Активну участь у дискусії взяли суддя Апеляційного суду Харківської області Ярослав Чопенко та суддя Апеляційного суду Харківської області, суддя-спікер Світлана Кругова. Пан Ярослав розповів про основні недоліки з оформлення адміністративного матеріалу за ст. 173-2 КУпАП, проаналізував новий Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» в контексті притягнення кривдників до відповідальності та висловив власну позицію щодо обставин, на які має звертати увагу суд при розгляді справ за фактом вчинення домашнього насильства. Зокрема, аналізуючи судову практику розгляду апеляційних скарг на рішення судів про притягнення кривдників до адміністративної відповідальності, суддя зазначив, що підставою для скасування рішень судів першої інстанції є низька якість складання протоколів, підготовка матеріалів адміністративної справи, недотримання процедурних питань, що, у свою чергу, стає підставою для скасування рішень судів у порядку перегляду апеляційний судом.

Євгеній Ріяко, член ради Харківського відділення АПУ, адвокат, керуючий партнер ЮК «Ріяко та партнери», поділився практичним досвідом звернення до суду за винесенням обмежувального припису та його виконання.

Роман Чумак традиційно завершив захід із підсумковими висновками.

Відділення АПУ в Харківській області дякує співорганізатором заходу за відкритість та співпрацю та запрошує усіх бажаючих відвідувати заходи Відділення.

Попереду ще більше цікавих і корисних подій!

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?