Гонорар успіху: чи допустиме його існування в судовій системі України?

КИЇВ - 30 серпня 2018 року. Відбувся круглий стіл «Гонорар успіху адвоката: актуальні питання правового регулювання та судової практики», на якому правники обговорили актуальні питання правового регулювання гонорару успіху адвоката та останні тенденції судової практики.
Гонорар успіху або success fee є маловідомим та недослідженим правовим інститутом в Україні, який, водночас, знайшов широке застосування на практиці. Натомість Постанова Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі №462/9002/14-ц (провадження №61-9880св18) підняла це питання на поверхню та збурила дискусії у колі юридичної спільноти.
Для детального обговорення та аналізу цього інституту були запрошені як представники адвокатської спільноти, так і суддя Верховного суду. 
Сергій Гришко, партнер ЮФ «Redcliffe Partners», закцентував увагу на актуальності питання стягнення гонорару успіху в зв‘язку із запровадженням адвокатської монополії, так як участь в процесі юрисконсульта здебільшого оплачується фіксованою заробітною платою, на відміну від представників адвокатури. 
Окрім цього важливу роль також відіграють і зміни, які відбулись в сфері стягнення судових витрат із сторони, що програла, оскільки виключно розуміння стороною можливості понести великі витрати, в тому числі, і на витрати правової допомоги, сприятиме уникненню безпідставних оскаржень рішень та затягувань розгляду справи у суді. 
Аналізуючи підхід іноземних держав до гонорару успіху, Ігор Головань, партнер ЮФ «Головань і Партнери», навів приклад рішення одного із судів першої інстанції штату Техас, США, в якому суд не лише стягнув із відповідача витрати на правову допомогу за участь адвоката в першій інстанції (2 тис. доларів), а й зазначив, що у разі подання відповідачем безпідставної апеляції, у задоволенні якої буде відмовлено, з нього має бути стягнуто ще 5 тис. доларів, і у разі відмови в задоволенні касації - ще 5 тис. доларів. 
Ігор Головань вважає недоцільним допущення обов‘язковості відшкодування гонорару успіху стороною, що програла, подібно до судових витрат. Гонорар успіху - це ті кошти, якими сторона не ризикує: сторона або програє справу і не повинна буде платити цю суму адвокату, або виграє і ще додатково «заробить» ці кошти від сторони, що програла. 
Василь Крат, суддя Другої судової палати Касаційного цивільного суду, як член колегії, яка розглядала згадувану вище справу №462/9002/14-ц, основну увагу приділив висвітленню позиції Верховного суду та власної позиції з даного питання, яка, поміж іншого, була висвітлена в окремій думці до цього рішення. 
Перш за все, суддя зауважив, що цивільний оборот наразі є надто дестабілізованим, що відбувається, зокрема, завдяки існування «культу недійсності». Недійсність договору, заповіту, окремих рішень і є причиною дестабілізації, якою останнім часом учасники процесу надто зловживають з метою уникнення відповідальності. 
Таким чином, на думку судді, договір, який згідно загальних положень законодавства, повинен виконуватись; і якщо сторони його протягом певного часу виконували, то це лиш підтверджує його дійсність та спрямованість на реальне настання наслідків та погодження сторін з його умовами. 
Саме керуючись зазначеними мотивами та думками, і було зумовлене винесення суддею окремої думки по даній справі, в якій заперечується недійсність положення договору, укладеного між адвокатом та клієнтом, яке допускає існування гонорару успіху. 
Питання відшкодування гонорару успіху стороною, що програла судову справу, в порядку розподілу судових витрат, визначеному процесуальним законодавством, висвітлила Ірина Коробець, юрист ЮФ «LCF Law Group». Так, адвокат зазначила, що гонорар успіху відсутній у відповідних статтях процесуального законодавства, які регулюють та визначають складові витрат на правову допомогу, таким чином, наразі існує негативна практика з даного питання. 
Окрім цього, юрист навела приклади декількох рішень із судової практики, яка з‘явилась після ухвалення Верховним судом згадуваної вище Постанови. 
Зокрема, цікавою є справа №912/2391/16 за заявою розпорядника майна державного підприємства, яке перебуває в стані банкрутства, про визнання недійсними п‘яти договорів про надання правової допомоги. Позов було задоволено. 
Інша справа №640/4658/18, суть якої полягала у стягненні витрат за юридичні послуги за договором, укладеним між клієнтом та адвокатом, також була програшною для адвоката, як наслідок, у позові було відмовлено, в тому числі, на підставі застосування згадуваного рішення Верховного суду. 
Таким чином, очевидною вбачається проблема, яка наразі існує в Україні, у питанні можливості та допустимості стягнення гонорару успіху з клієнта.

Долучайтеся до заходів АПУ, ми обговорюємо лише актуальні та важливі питання правової практики.

___________

Ми дякуємо за допомогу у підготовці матеріалу виданню «Українське право».

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES