Нюанси охорони прав на торговельні марки: дискусія на профільному Комітеті

КИЇВ — 22 березня 2017 року. Комітет АПУ з інтелектуальної власності провів засідання, на якому обговорили практичні аспекти охорони прав на торговельні марки та особливості режимів вичерпання прав.

Спікерами виступили: Олександр Мамуня, партнер, керівник практики вирішення спорів та інтелектуальної власності ЮФ AEQUO, Вікторія Остапчук, керуючий партнер ПЮА «Cинергія», адвокат, патентний повірений України, Тарас Кислий, заступник голови Комітету АПУ з інтелектуальної власності, радник, керівник практики інтелектуальної власності/технологій, медіа та телекомунікацій ЮБ EPAP Ukraine, та Катерина Олійник, голова Комітету АПУ з інтелектуальної власності, керівник практики ІВ АО Arzinger, яка і модерувала дискусію.

Під час заходу правники проаналізували основні законодавчі зміни щодо забезпечення публічності і недопущення зловживань у сфері реєстрації та обігу знаків для товарів і послуг, а також захисту та створення умов для реалізації прав їх власників. Окрему увагу приділили порядку одержання правової охорони та захисту торговельних марок, спрямованого на врегулювання режиму вичерпання прав в Україні.

Аналізуючи суть принципу вичерпання прав, правники зазначили, що за загальним правилом ст. 419 ЦК право інтелектуальної власності та право власності на річ не залежать одне від одного. Проте інститут вичерпання прав є винятком з цього правила, оскільки пов’язує обмеження прав інтелектуальної власності з певними способами розпорядження тими речами, в яких реалізовані відповідні об’єкти права інтелектуальної власності. Зокрема, у п. 6 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» зазначено: «Виключне право власника свідоцтва забороняти іншим особам використовувати без його згоди зареєстрований знак не поширюється на: …використання знака для товару, введеного під цим знаком в цивільний оборот власником свідоцтва чи за його згодою…». Тобто після того, як товар із нанесеним на ньому знаком для товарів та послуг був введений у цивільний оборот, власник свідоцтва на знак для товарів і послуг втрачає право забороняти використання свого знака щодо такого товару.

Далі правники розглянули концепції вичерпання прав інтелектуальної власності. Зокрема, обговорили особливості міжнародного, регіонального та національного вичерпання. Окремо зупинилися на питанні нормативного регулювання вичерпання прав інтелектуальної власності в Україні.

Також проаналізували наявну національну та міжнародну судову практику з цього питання, зупинившись на практичному кейсі Societe Des Produits Nestle, S.A. v. Casa Helvetia, Inc. По завершенню домовилися напрацювати пропозиції щодо удосконалення нормативних актів у сфері охорони прав на об’єкти права інтелектуальної власності.

Долучайтеся до діяльності Комітету АПУ з інтелектуальної власності та надсилайте свої побажання і пропозиції на адресу: komitet@uba.ua.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?