Правове регулювання software-патентів – експертна дискусія

КИЇВ – 07 червня 2016 року. Комітет АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету разом з  Комітетом АПУ з інтелектуальної власності провели засідання, присвячене обговоренню проблемних питань регулювання патентування програмного забезпечення.

У якості експертів виступили: Петро Боровик, патентний повірений, судовий експерт, керуючий партнер Патентно інноваційної агенції «Боровик та партнери», Олена Вардамацька, заступник голови Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, юрист, голова IP/IT-практики «Вольф Тайс», Катерина Олійник, голова Комітету АПУ з інтелектуальної власності, керівник практики ІВ АО Arzinger, арбітр з вирішення доменних спорів за процедурами UDRP та URS NAF, патентний повірений України, Марія Ортинська, керівник Патентно-юридичної компанії IPStyle, Сергій Петренко, керівник центру експертних досліджень Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України, та Оксана Гумега, суддя Господарського суду м. Києва. Модерувала дискусію Вікторія Остапчук, заступник голови Комітету АПУ з інтелектуальної власності, керуючий партнер Патентно-юридичної агенції «Синергія», адвокат, патентний повірений.

На семінарі обговорили особливості нормативно-правового регулювання патентування комп’ютерних програм в Україні, а також детально проаналізували регулювання цього питання в різних країнах світу.

Окрему увагу учасники приділили розгляду практичних питань отримання патентів щодо програмного забезпечення.  «Правовласники програмного забезпечення намагаються компенсувати слабкі риси авторсько-правової охорони комп’ютерних програм через механізм патентування, водночас відношення до такого патентування досить неоднозначне», – зазначила пані Вікторія.

«Питання патентування винаходів, до складу яких входять комп’ютерні програми, з 80-их років є актуальним у світі, тоді як в Україні воно відоме лише у вузькому колі спеціалістів. З огляду на важливість ІТ індустрії для української економіки, не варто ігнорувати прогалини в праві, які можуть призвести до відмов у патентах ІТ компаніям, для яких внутрішній ринок є цікавим та важливим. Більш того, неоднозначна практика українського патентного відомства свідчить про те, що проблема вже існує і вирішувати її потрібно дуже швидко. Для ефективного вирішення питання потрібна підтримка з боку держструктур, зокрема, Служби ІВ та МЕРТу, а також професійних кіл, зокрема експертів і суддів», – зауважила пані Олена.

За результатами дискусії учасники зійшлися на думці, що необхідно вступати в діалог з патентним відомством України з метою удосконалення інструкцій відомства з розгляду заявок на винаходи і корисні моделі для уніфікації підходів до патентування програмного забезпечення в Україні.

Звертаємо Вашу увагу, що наступні семінари, присвячені обговоренню практичних питань, які виникають під час отримання охоронних документів, відбудуться:

13 червня 2016 року на тему: «Нестандартні способи захисту IT-продукції» ;

22 червня 2016 року на тему: «Охорона ПЗ не авторським правом: експертиза заявок на патенти/корисні моделі, судова практика».

Переглянути відезапис та презентації заходу можна на сторінці заходу у мережі Фейсбук за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?