У Харкові обговорили проблеми реформування кримінальної юстиції

ХАРКІВ — 4 лютого 2016 року. Відділення Асоціації правників України (АПУ) в Харківській області долучилося до проведення II засідання Харківської регіональної ради з питань реформи сектора юстиції.

Засідання пройшлоза сприяння Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Ради з питань судової реформи при Президентові України. Під час заходу відбулася інтенсивна дискусія на тему забезпечення змагальності сторін та ефективності у кримінальному процесі в межах діючого Кримінально-процесуального кодексу України (КПК).

На думку завідувача кафедри кримінального процесу НЮУ ім. Ярослава Мудрого Оксани Каплиної, нові революційні норми КПК довели свою життєздатність за чотири роки з моменту початку їх практичного застосування. За її словами, в межах КПК відбулася перша спроба створити європейську модель подання заяв про кримінальне правопорушення на початку кримінального провадження.

Продовжуючи тему, начальник відділу організації роботи, контролю виконання і систематизації законодавства прокуратури Харківської області Олександр Бабіков висловився щодо необхідності більш широкого практичного застосування угод про примирення, які дозволять значно розвантажити органи досудового слідства. Він підкреслив, що на сьогодні практично 90% заяв громадян про відкриття кримінального провадження подаються щодо діянь, які не містять ознак складу злочину.

Голова Відділення АПУ у Харківській області, член Правління АПУ Максим Шевердін вважає однією з ключових проблем недостатнє забезпечення змагальності сторін у кримінальному процесі. Він зазначив, що кримінальна юстиція в Україні й досі залишається з обвинувальним ухилом. На його думку, значно полегшити цю ситуацію може прийняття змін до Закону України «Про адвокатуру».

Під час засідання головний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» з питань реформи прокуратури Лоїк Геран розповів українським колегам про те, як працює модель кримінальної юстиції та, зокрема, забезпечується змагальність сторін у Франції.

Національний експерт Проекту ЄС Юлія Землицька презентувала результати всеукраїнського опитування «Реформування кримінальної юстиції: погляд слідчих, прокурорів, адвокатів та суддів», яке проводилося серед 5000 представників сектора юстиції за ініціативою Проекту протягом 2014 — 2015 рр..

«Дуже важливо, що тут за одним столом зібралися представники слідчих органів, прокуратури, адвокатури та судової системи. Мета цього заходу — допомогти у зміцненні міжінституціональної співпраці, що, у свою чергу, буде сприяти підвищенню ефективності кримінальної юстиції в Україні», — підвів підсумки керівник Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліюс Валанчюс.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?