Усе про взаємодію держави, бізнесу та громадянського суспільства: АПУ провела I GR Форум

Минулої п’ятниці, 21 лютого, Асоціація правників України провела в Києві I GR Форум, який став ключовою подією для обговорення прозорих й етичних практик взаємодії між державою, бізнесом та громадянським суспільством.

Захід розпочався із вшанування пам’яті полеглих захисників України. Микола Стеценко, Президент АПУ, керуючий партнер AVELLUM, у вітальному слові подякував Силам оборони України та колегам-юристам, які сьогодні боронять країну на фронті.

Пан Стеценко зазначив, що Асоціація проводить GR Форум через рік з моменту ухвалення Закону України «Про лобіювання», який став першим кроком на шляху до прозорості та відкритості в ухваленні державних рішень. Він наголосив, що програма заходу дуже насичена і охоплює найактуальніші питання розвитку GR в Україні.

«Головне — разом сьогодні ми визначимо перспективи розвитку етичного та системного GR, обговоримо сучасні підходи до взаємодії між владою і бізнесом та створимо платформу для обміну досвідом, що сприятиме формуванню прозорої, відповідальної та ефективної співпраці всіх зацікавлених сторін», — підкреслив Президент АПУ.

Також учасників Форуму привітали Альона Шуліма, PhD, Голова GR Комітету АПУ, Голова оргкомітету І GR Форуму, партнерка Pragma Consulting Group, Заслужена юристка України, та Юрій Петренко, керуючий партнер ADER HABER, експерт з питань захисту бізнесу і лобістських послуг, Заслужений юрист України.

Перша сесія Форуму була присвячена взаємодії влади й бізнесу через призму євроінтеграції. Дискусію модерувала Альона Шуліма, PhD, Голова GR Комітету АПУ, партнерка Pragma Consulting Group.

До обговорення долучилися:

  • Олег Бондаренко, народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування;
  • Вадим Галайчук, народний депутат України, Перший заступник Голови Комітету ВРУ з питань інтеграції України з ЄС;
  • Олександр Ільков, Генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції;
  • Микола Стеценко, Президент АПУ, керуючий партнер AVELLUM;
  • Клеменс Мюллер, спеціаліст з питань політики Генерального директорату з питань сусідства та переговорів щодо розширення (NEAR), Європейська комісія.

Спікери сесії обговорили низку важливих питань, зокрема роль GR у переговорному процесі як виклик і можливість для держави й бізнесу. Також було розглянуто взаємодію держави та бізнесу в процесі євроінтеграції як форму інклюзивності ухвалення рішень.

Експерти обговорили вплив участі суб’єктів лобіювання на якість ухвалення державних рішень в умовах євроінтеграції та важливість готовності держави й бізнесу до динамічного процесу євроінтеграції. Окремо порушили питання вироблення реальних перехідних відносин між державою та бізнесом.

Безперечно, увагу приділили й Закону України «Про лобіювання» як вимозі євроінтеграції, що поступово наближає Україну до цивілізованого сприйняття лобіювання. Зокрема, Олег Бондаренко наголосив на тому, що закон повинен запрацювати й надати нові інструменти для того, аби законодавчий процес став прозорішим.

Микола Стеценко позитивно оцінив факт ухвалення Закону «Про лобіювання». Він зазначив, що АПУ прагне долучатися до процесу обговорення законодавчих ініціатив. Водночас пан Стеценко зауважив, що в тому разі, якщо правнича спільнота не погоджуватиметься із запропонованими змінами, вона організовуватиме такі заходи, як I GR Форум, та пояснюватиме на них свою позицію.

Секторальний аспект GR в Україні — такою була тема другої сесії I GR Форуму. Модераторкою обговорення виступила Альона Шуліма, PhD, Голова GR Комітету АПУ, партнерка Pragma Consulting Group.

У дискусії взяли участь:

  • Віктор Залізнюк, керівник практики GR ADER HABER;
  • Юлія Маліч, керівниця публічної політики Bolt;
  • Артем Петренко, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України (ПРЕЗЕНТАЦІЯ);
  • Дмитро Полянський, старший менеджер з питань відновлення Ради бізнес-омбудсмена (ПРЕЗЕНТАЦІЯ);
  • Михайло Третьяков, керуючий партнер Azones.

На сесії обговорили важливі аспекти взаємодії держави й бізнесу як форми інклюзивності ухвалення рішень. Однією із головних тем стала роль бізнесу у впливі на якість прийняття державних рішень у рамках секторальних реформ.

Експерти також розглянули роль коаліцій бізнесу в просуванні секторальних реформ, підкреслюючи, наскільки важливою є консолідація зусиль для досягнення позитивних змін у різних секторах економіки.

Окремо було порушено питання Закону України «Про лобіювання» та його ролі у створенні нових можливостей для взаємодії бізнесу та держави на секторальному рівні.

Спікери сесії також обговорили участь бізнесу в процесах відновлення України через Раду бізнес-омбудсмена, акцентуючи на важливості активної участі бізнес-спільноти в наданні підтримки на шляху до відновлення країни.

Також на Форумі презентували результати дослідження щодо питань взаємодії бізнесу та держави, а також розвитку GR-послуг у юридичних та консалтингових компаніях, проведеного спільно «Юридичною Газетою», GR Комітетом АПУ та Pragma Consulting Group. Альона Шуліма розповіла про деякі результати, серед яких:

1) кількість учасників опитування — 63 (29% — представники бізнесу, 71% — юрфірми);

2) більшість опитаних представників юркомпаній звертають увагу на зростання попиту на послуги у сфері GR, водночас більшість компаній не залучають зовнішніх консультантів;

3) більшість опитаних представників компаній надають перевагу виокремленню GR-функції в окрему практику/відділ;

4) більшість опитаних зазначають, що не збираються реєструватися в Реєстрі прозорості, оскільки їхня діяльність не підпадає під сферу дії закону «Про лобіювання»;

5) більшість представників юрбізнесу вважають, що введення в дію закону «Про лобіювання» вплине на розвиток ринку таких послуг в Україні позитивно; водночас позиція реального бізнесу більш стримана.

Детальніше з результатами дослідження можна буде ознайомитися незабаром на сайті «Юридичної Газети».

У рамках GR Форуму відбулося інтерв’ю з Віктором Павлущиком, Головою Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). З посадовцем спілкувався Віктор Залізнюк, керівник практики GR ADER HABER.

Головною темою інтерв’ю стала підготовка до введення в дію Закону України «Про лобіювання». Зокрема, пан Павлущик зазначив, що запуск вебсайту Реєстру прозорості, який міститиме інформацію про суб’єктів лобіювання, значною мірою залежав від фінансування USAID. Зараз же, після призупинення діяльності цієї організації, держава шукає інші джерела фінансування для запуску сайту.

Також Голова НАЗК наголосив, що етика лобіювання має бути напрацьована спільними зусиллями держави й суспільства.

Тема третьої сесії I GR Форуму мала назву «(не)Хочу бути лобістом!». Дискусію модерував Артур Мартиненко, заступник Голови GR Комітету АПУ, директор GR-департаменту BGV Group Management.

Спікери панелі обговорили важливі питання розвитку лобістської діяльності в Україні. Однією з головних тем стало питання, чому фахівець з лобіювання має стати звичною професією для нашої країни. Експерти також подискутували про різницю між адвокацією та лобістською діяльністю.

Не менш актуальною була тема синергії впливу, яку створюють бізнес-асоціації, інхауси та зовнішні консультанти. Окрему увагу було приділено етичному інтелектуальному GR — новому підходу до лобіювання, що поєднує етичні стандарти та стратегічне мислення.

Серед іншого, експерти обговорили готовність суб’єктів впливу до одержання статусу суб’єкта лобіювання та можливі зміни в правовому регулюванні цієї діяльності в майбутньому.

До дискусії долучилися:

  • Антон Басистий, менеджер комітетів Європейської Бізнес Асоціації;
  • Наталія Бойко, керівниця та співзасновниця Центру взаємодії з владою (GR), радниця Прем'єр-міністра України з питань енергетики, заступниця голови наглядової ради НАК «Нафтогаз України (ПРЕЗЕНТАЦІЯ);
  • Ірина Дячук, GR-директорка Fozzy Group;
  • Олена Сукманова, партнерка Sayenko Kharenko.

Четверта, фінальна сесія I GR Форуму була присвячена питанням GR-освіти та просвіти. Модераторкою панелі була Олена Ялієва, радниця Pragma Consulting Group, членкиня Ради GR Комітету AПУ.

Учасниками дискусії були:

  • Анастасія Єзерська, керівниця Відділу організації роботи із зацікавленими сторонами та забезпечення прийняття актів антикорупційної політики НАЗК;
  • Анна Зарудна, співзасновниця Центру взаємодії з владою, координаторка навчальної програми «Фахівець з питань взаємодії з владою» MBA KSE (ПРЕЗЕНТАЦІЯ);
  • Анна Таранцова, засновниця GR Academy, фахівчиня з питань GR (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).

Спікери обговорили перспективи й форми розвитку GR-освіти в Україні, а Анна Зарудна поділилася досвідом Центру взаємодії з владою у формуванні спільноти фахівців з GR.

Особлива увага була приділена етичним стандартам у GR та системному підходу до GR-просвіти як необхідній умові для впровадження високих стандартів у практику.

Не менш важливою темою дискусії стало підвищення обізнаності суспільства про етичний інтелектуальний GR як шлях до його становлення в Україні.

Фоторепортаж із заходу ви можете переглянути за посиланням.

АПУ вдячна за підтримку в організації Форуму:

Також ми дякуємо інформаційним партнерам Форуму:

  • Юридична Газета;
  • LIGA ZAKON;
  • Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати (ICC Ukraine);
  • Американська торговельна палата в Україні (ACC);
  • Європейська Бізнес Асоціація;
  • Українське об’єднання ринків капіталу (UCMA);
  • Українська асоціація інвестиційного бізнесу (УАІБ);
  • Українська Рада Бізнесу;
  • PR-бюро ACKERMANN;
  • Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній (UAFIC);
  • GR Academy;
  • Центр взаємодії з владою.

Теги: діяльність АПУподії АПУ

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК