Перезавантаження БЕБ, податкові перевірки, судова практика: АПУ провела XIII Податковий форум
У четвер, 26 вересня, Асоціація правників України провела XIII Податковий форум, який дав старт новому сезону форумів і конференцій АПУ.
Захід став чудовою нагодою для обміну досвідом із провідними експертами у сфері податкового права, представниками державних органів, суддями, керівниками юридичних фірм та представниками бізнесу. Учасники події мали можливість обговорити новітні тенденції та виклики у податковій сфері, а також знайти відповіді на актуальні запитання.
У фокусі уваги цьогорічного Форуму були питання податкових перевірок, тенденцій судової практики та міжнародного оподаткування.
Захід відкрила Тетяна Лисовець, Віцепрезидентка АПУ, старша партнерка АК «Соколовський і Партнери». Форум розпочався із вшанування пам’яті українських захисників, які полягли в боях із російськими загарбниками.
Панельним дискусіям Форуму передувало інтерв’ю Данила Гетманцева, голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. З народним депутатом України спілкувалася Тетяна Лисовець.
Зокрема, пан Гетманцев заперечив, що в Україні відбувається протистояння між державою та бізнесом. Насправді, на його думку, держава й білий бізнес протистоять корупціонерам і тіньовикам, які створили в країні потужну схему, що бореться зараз за виживання. Парламентарій закликав правничу спільноту підтримувати державну політику, спрямовану на боротьбу із тіньовими бізнесовими схемами.
За словами Данила Гетманцева, спрощену систему оподаткування потрібно буде переглянути, оскільки з такою «податковою дірою» Україну не приймуть до ЄС. Єдиним податком повинен користуватися лише дійсно малий бізнес, а не середній та «хитрий великий» бізнес, додав голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. Водночас він наголосив, що до кінця війни перегляду спрощеної системи не буде.
Говорячи про податкові справи в судах, пан Гетманцев зазначив, що в цьому питанні не варто демонізувати ДПС, а потрібно детально розбирати кожну справу окремо.
Стосовно реформи митниці народний депутат підкреслив, що її мета — зруйнувати клани та зв’язки в системі, які вибудовувалися впродовж багатьох років. Як приклад, як це має відбуватися, Данило Гетманцев навів Запорізьку область: там нещодавно після того, як місцевого податкового інспектора було спіймано на хабарі, було звільнено керівництво обласної ДПС.
На думку пана Гетманцева, процес перезавантаження БЕБ триватиме приблизно два-три роки, тому швидкого результату чекати тут не варто. Також нардеп зазначив, що в березні 2025 року завершиться тестування механізму електронних аудитів, після чого їх буде запроваджено на законодавчому рівні.
Темою першої сесії XIII Податкового форуму було відновлення довіри до контролюючих та правоохоронних органів як передумова розширення повноважень. Обговорення модерувала Тетяна Лисовець.
Серед іншого, учасники дискусії обговорили актуальні проблеми, з якими стикаються платники податків, а також питання прозорості в ухваленні рішень контролюючими органами, податкового компромісу, перезавантаження БЕБ та митниці.
Юлія Андрусів, заступниця бізнес-омбудсмена, зазначила, що на сьогодні не можна говорити про відновлення довіри до контролюючих та правоохоронних органів, оскільки, на її думку, такої довіри в Україні ніколи не існувало. За її словами, це є наслідком того, що український державний апарат успадкував багато практик від радянської системи.
Пані Андрусів також наголосила, що залучення міжнародних експертів або організацій, які надають технічну підтримку, може мати позитивний вплив, але не вирішить усіх проблем, які виникають у щоденній діяльності контролюючих органів.
Володимир Куценко, старший інспектор Ради бізнес-омбудсмена, повідомив, що за дев'ять місяців 2024 року Радою було отримано близько 550 скарг із податкових питань. Більшість із них (27%) стосувалися невиконання судових рішень щодо реєстрації податкових накладних, на другому місці — справи щодо оскарження результатів податкових перевірок (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Ярослав Железняк, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, докладно пояснив, зокрема, ситуацію з перезавантаженням БЕБ. Він повідомив, що вже отримано всі пропозиції міжнародних партнерів щодо обрання керівника Бюро. Після обрання нового директора відомства буде сформовано атестаційну комісію (складатиметься із 12 осіб, з яких шістьох делегує очільник БЕБ, іще шістьох — міжнародні партнери за пропозицією українського бізнесу) та комісію щодо дообрання інших працівників БЕБ.
Стосовно митниці пан Железняк зазначив, що в цій структурі заплановані обрання нового керівника й поступова переатестація. Також відбуватиметься перевірка декларацій доброчесності, яку здійснюватиме дисциплінарна комісія.
За словами депутата, податкова також потребує оновлення, але цей процес забере більше часу через велику кількість працівників.
Віталій Арешонков, керівник відділу Департаменту аналізу інформації та управління ризиками Бюро економічної безпеки, д.ю.н., професор, наголосив, що Бюро повинне не тільки реагувати на вже виявлені порушення, а й запобігати їм, виявляти причини. Водночас він підкреслив, що БЕБ не має функції контролю та перевірки й залежить у цьому питанні від інших органів.
Тренди податкових перевірок у зв’язку з їх поновленням — такою була тема другої сесії XIII Податкового форуму.
Експерти сесії сфокусувалися на низці важливих питань, пов’язаних із податковими перевірками, а саме:
- Наявність реальних підстав для включення платників податків до плану-графіку перевірок.
- Прийняття рішень про допуск / недопуск до перевірки. Підстави, ризики для платників в разі недопуску, судова практика щодо оскарження наказів про перевірку.
- За який період податковий орган зараз може проводити перевірки, які документи можуть перевіряти, у тому числі зважаючи на строк давності, встановлений ПКУ.
- Актуальні питання під час податкових перевірок після їх поновлення.
- Тренди податкових перевірок по ТЦУ. Чого очікувати платникам податків та на що зараз звертає увагу податковий орган?
Модератором панелі виступив Василь Андрусяк, партнер MORIS, адвокат, керівник практики податкового права, член Ради Комітету АПУ з податкового та митного права.
В обговоренні взяли участь:
- Олександр Мінін, старший партнер «КМ Партнери»;
- Юлія Кривомаз, старша радниця «КМ Партнери», членкиня Ради Комітету АПУ з податкового та митного права;
- Ігор Сухомлин, партнер, керівник податкової практики AZONES.
Олександр Мінін та Юлія Кривомаз зазначили, що, якщо перевірка призначена, потрібно, зокрема, звернути увагу на наявність реальних підстав для її призначення.
Пані Кривомаз акцентувала на тому, що зараз особливості формування плану-графіка перевірок встановлені лише для 2024 року. Зокрема, відповідно до положень п.п. 69.35-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, формування цього плану-графіка відбувається, виходячи з:
- «абсолютних» критеріїв (діяльність із підакцизною продукцією, гральний бізнес, надання фінансових чи платіжних послуг);
- «відносних» критеріїв (щодо нерезидентів, які здійснюють або здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи за умови дотримання певних критеріїв тощо).
За словами представників «КМ Партнери», якщо надалі в податкове законодавство не буде внесено жодних додаткових змін, то вже для цілей відібрання платників податків для призначення їм перевірок 2025 року українці житимуть «за загальними правилами». На думку пана Мініна й пані Кривомаз, це означатиме, що планові та позапланові перевірки з наступного року в перспективі вже будуть призначатися та проводитися «на повну» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Питання міжнародного оподаткування обговорили учасники третьої сесії XIII Податкового форуму.
У фокусі дискусії були такі теми:
- КІК-звіти: результати опрацювання отриманих звітів ДПС (додаткові запити, ініційовані перевірки, донарахування, застосовані штрафи), плановані зміни до правил КІК, зміни до КІК-звітності.
- Резидентність: підходи ДПС до визначення статусу податкового резидента, процедура підтвердження втрати податкового резидентства України (існує, не існує, тільки через перевірки та суди).
- CRS: з якого року запрацює обмін, чого варто очікувати платникам податків у зв'язку із запровадженням CRS?
- Запити від української податкової, що направлені на іноземні компанії. Відповіді, які реально вдається отримати від іноземних компаній.
- Який substance вважатиметься належним (1) для цілей бенефіціара, (2) для цілей КІК, (3) для впливу на визнання постійного представництва?
- Активні та пасивні доходи КІК: підходи ДПС до тлумачення.
Обговорення модерував Антон Задериголова, партнер AVELLUM.
Своїми думками із зазначених вище питань поділилися:
- Катерина Риженкова, Директорка Департаменту трансфертного ціноутворення ДПС України;
- Андрій Реун, партнер, керівник практики податкового права Юридичної групи LCF, Голова Комітету АПУ з податкового та митного права;
- Марина Томаш, CEO Tomash Consulting, заступниця Голови Комітету АПУ з податкового та митного права;
- Руслана Пивоварова, партнерка, керівниця практики податкового права АО «Кролевецький та партнери»;
- Іван Чопик, юрист Sayenko Kharenko.
Фінальною частиною Форуму стало інтерв’ю Наталії Блажівської, судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. У розмові з Андрієм Реуном, партнером, керівником практики податкового права Юридичної групи LCF, Головою Комітету АПУ з податкового та митного права, пані суддя розповіла про останні тенденції судової практики.
Під час інтерв’ю були порушені актуальні питання судової практики в податковій сфері, а саме:
- Оскарження наказів на перевірку: коли можна, а коли ні?
- Незаконність призначення перевірки як безумовна підстава для скасування ППР.
- ЗЕД-пеня: чи правомірно застосовувати на період зупинення перебігу строків під час воєнного стану?
- Справи під час воєнного стану: неможливість виконання податкового обовʼязку — як довести?
- Податкові спори у процедурах банкрутства: актуальна практика КАС ВС.
За цим посиланням ви можете переглянути справи, на які пані Блажівська посилалася під час інтерв’ю.
Більше фото із заходу ви можете переглянути за цим посиланням.
АПУ дякує за фінансову підтримку в організації Форуму:
- генеральному партнеру: «Соколовський і Партнери»;
- партнерам: «КМ Партнери», Юридична група LCF, MORIS, «Sayenko Kharenko»;
- партнерам сесій: AVELLUM, АО «Кролевецький та партнери»;
- спеціальним партнерам: AZONES, Tomash Consulting.
Також ми вдячні інформаційним партнерам Форуму:
- Юридична Газета;
- LIGA ZAKON;
- Українська Рада Бізнесу;
- Рада бізнес-омбудсмена;
- Українська Асоціація Інвестиційного Бізнесу (УАІБ);
- Американсько-українська ділова рада (USUBC);
- Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати (ICC Ukraine);
- Дебет-Кредит;
- ActiveLex;
- Власна справа.
Теги: діяльність АПУ, події АПУ