Комітети АПУ звернулися до ВС щодо неузгодженості практики господарських судів

КИЇВ — 10 листопада 2020 року. Комітети АПУ з конкуренційного права та процесуального права направили відкрите звернення заступнику Голови Верховного Суду, Голові Касаційного господарського суду Богдану Львову щодо підвищення ефективності роботи судових органів і забезпечення процесуальних прав учасників судового розгляду. 

Правники нагадали, що серед таких прав є правові позиції господарських судів про неможливість позивачів у спорах про визнання недійсними рішень органів АМКУ надавати нові докази на підтвердження своїх аргументів і обов’язок судів розглядати такі спори лише на підставі зібраних АМКУ доказів.

Наведена ж експертами Комітету практика господарських судів демонструє, що в спорах, які стосуються оскарження рішень АМКУ, вони не володіють повною юрисдикцією. Тому юристи вимагають розглянути викладене та довести його до відома суддів КГС у складі ВС:

«На наше переконання, така позиція не забезпечує належної можливості для особи ефективно реалізувати своє право на справедливий суд. А з огляду на неможливість надання доказів безпосередньо до суду, фактично на особу покладається обов’язок доводити свою невинуватість перед адміністративним органом всупереч принципу презумпції невинуватості».

Так, Комітет АПУ згадав про рішення КГС ВС від 19.08.2019 у справі №910/12487/18 та від 30.01.2020 у справі №910/14949/18. В них була викладена правова позиція:

«..судом не можуть досліджуватись та оцінюватись додаткові пояснення сторін, які стосуються кваліфікації встановленого органом АМК порушення конкурентного законодавства, які не надавались у межах розгляду справи про порушення конкурентного законодавства».

Позиція озвучується суддями КГС ВС під час публічних правничих заходів. Також на неї постійно посилався АМКУ в своїх заявах по суті справи до суду, вказуючи:

«...докази, які не були надані суб’єктами господарювання до АМКУ в межах розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, не можуть оцінюватись судом».

Із тлумаченням правової позиції ВС погоджуються суди першої та апеляційної інстанцій. На переконання експертів Комітету, такі підходи господарських судів не відповідають положенням ГПК та ст. 8 Конституції України, яка закріплює дію в Україні принципу верховенства права.

Детальніше ознайомитися з текстом відкритого листа можна за посиланням.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?