Конкуренційно-антимонопольна реформа: при застосуванні закону покарання має бути справедливим
КИЇВ – 17 січня 2020 року. Відбулася перша в Новому році зустріч Комітету АПУ з конкуренційного права, модерував яку, традиційно, її очільник, Олександр Вознюк, партнер ЮФ «Asters». Разом з Денисом Медведєвим, юристом AEQUO учасники круглого столу проаналізували проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо конкуренційно-антимонопольну реформу» №2730 від 14.01.2020 задля подальшого формування пропозицій щодо його вдосконалення.
Експерти обговорили найбільш контроверсійні його новели. Ключове, за їх словами — наявність колізій, конфліктів і неузгодженостей у законодавстві, що, фактично призводять до відсутності правової визначеності функціонування Антимонопольного Комітету України (далі АМКУ).
Головна ідея листа, за словами пана Вознюка, — гарантовано справедливе покарання при застосуванні Закону. Наразі, відповідно до наявних недоліків проєкту, це неможливо. Зокрема, через відсутність роз’яснень обставин штрафу. Що, у свою чергу, може призвести до можливості суттєвих маніпуляцій та зловживань.
Експерти проаналізували можливі наслідки застосування закону у такому вигляді, шляхи їх уникнення та виправлення ситуації в цілому. У підсумку, правники сформували лист до АМКУ з пропозиціями щодо вдосконалення законопроєкту.
«Ми хочемо, щоб Комітет забезпечив прозорість та роз’яснив нюанси застосування закону, який повинен забезпечувати правову гнучкість», — стверджують експерти.
Правники, крім того, підкреслили наявність значної кількості позитивних змін у законопроєкті, однак зауважили, що говорити про них буде варто, коли будуть виправлені проблемні новели.
А саме, АМКУ у своїх рішеннях має зазначити інформацію про те, зокрема, які коригуючі коефіцієнти були застосовані, на скільки відсотків було зменшено/збільшено розмір штрафу залежно від тих чи інших пом'якшуючих/обтяжуючих обставин.
Це, на переконання правників, беззаперечно сприятиме забезпеченню більш повної правової визначеності та передбачуваності застосування відповідних положень законодавства про захист економічної конкуренції та про захист від недобросовісної конкуренції.