Оцінка негоризонтальних концентрацій. На часі — вдосконалення

КИЇВ — 11 січня 2018 року. Комітет з конкуренційного права Асоціації правників України провів обговорення проекту Рекомендаційних роз’яснень АМКУ «Щодо порядку застосування ч. 1 ст. 25 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (щодо оцінки негоризонтальних концентрацій). Метою обговорення було напрацювання пропозицій, зауважень та коментарів до цього проекту.

Також розглянули проекти пропозицій Комітету АПУ до наданих народними депутатами України поправок до законопроектів № 6723 від 14.07.2017 р. та № 6746 від 17.07.2017 р.

У заході брали участь Павло Верболюк, юрист ЮФ Asters, Олександр Вознюк, партнер ЮФ Asters, та Олександр Нагорний, радник ЮФ Sayenko Kharenko.

Схему трьох етапів оцінки негоризонтальних концентрацій з урахуванням деяких пропозицій презентував Павло Верболюк: АМКУ починатиме розгляд заяви на концентрацію з визначення товарних та географічних меж задіяних ринків, розрахунку та оцінки ринкових часток на задіяних ринках та рівнів ринкової концентрації на задіяних ринках. За результатами цього етапу АМКУ буде вирішувати, чи розглядати концентрацію за спрощеною процедурою. Якщо рішення позитивне, надається дозвіл на концентрацію. Якщо ні (або з’являються підстави вважати, що концентрація матиме негативний вплив на конкуренцію), АМКУ починає дослідження можливих антиконкурентних наслідків концентрації.

А це вже буде другий етап. За його результатами планується робити висновок або про відсутність наслідків концентрації у вигляді монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції (внаслідок чого буде надаватися дозвіл на концентрацію), або про наявність таких наслідків, що тягне за собою аналіз врівноважуючих чинників, які нівелюють потенційний негативний вплив концентрації.

Такий аналіз і стане третім етапом. На цьому етапі будуть проаналізовані врівноважуюча влада покупця, вступ нових учасників на ринок та ризик банкрутства. За результатами аналізу, якщо АМКУ зробить висновок, що врівноважуючі чинники наявні та здатні нейтралізувати антиконкурентні наслідки концентрації — надає дозвіл на концентрацію.

Якщо ж АМКУ приходить до висновку, що врівноважуючі чинники відсутні або їх не достатньо для запобігання та/або усунення антиконкурентних наслідків концентрації, а негативні наслідки не можна відвернути шляхом виконання учасниками концентрації певних вимог і зобов’язань, АМКУ заборонятиме концентрацію.

Але у випадку, коли все ж негативні наслідки можна відвернути шляхом виконання учасниками концентрації певних вимог і зобов’язань, АМКУ може дозволити концентрацію.

Учасники обмінялися коментарями та зауваженнями щодо покращення цього проекту. За результатами обговорення Комітет має намір надіслати низку пропозицій з удосконалення проекту Рекомендаційних роз’яснень на розгляд АМКУ. Слідкуйте за нашими новинами на сайті АПУ.

Новини комітету

У вас є цікава ідея заходу?