Чи є надія на справедливу конкуренцію? Обговорення законопроекту

КИЇВ — 29 серпня 2017 року. Відбулося засідання Комітету з конкуренційного права для обговорення законопроектів у сфері захисту економічної конкуренції.

На засіданні учасники зосередилися на положеннях законопроекту про внесення змін до деяких законів України про захист економічної конкуренції № 6723 від 14.07.2017 з метою внесення своїх зауважень із позиції бізнесу.

Головував на засіданні Ігор Свечкар, голова Комітету АПУ з конкуренційного права, партнер ЮФ «Астерс».

Обговорення стосувалося змін до Закону «Про захист економічної конкуренції». Учасники визнали цілком логічним і обґрунтованим виключення статей 7,8 і 9, що встановлюють винятки із загальної заборони антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання.

Таким чином можна уникнути дублювання регулюючих норм (такі винятки встановлюються типовими вимогами Антимонопольного комітету (далі — АМКУ)), відійти від оціночних категорій («суттєве обмеження конкуренції», «підвищення конкурентоспроможності», «економічно необґрунтоване підвищення цін» тощо) та привести наше законодавство у відповідність європейському.

Предметом детального аналізу став проект змін до ст. 27 Закону, що містить підстави для спрощеної процедури розгляду заяви про дозвіл на узгоджені дії, що подається до АМКУ. Проект доповнює перелік таких підстав. Зауваження учасників стосувалися практичної реалізації запропонованих норм, тлумачення не визначених у законодавстві дефініцій (вищий/нижчий рівень ринку, одноосібний/спільний контроль) та пропозицій щодо коригування існуючих підстав.

Проектом збільшується плата для відшкодування витрат, пов’язаних із розглядом заяв. Це, природно, викликало запитання у представників бізнесу щодо обґрунтованості такого підвищення.

Цікава дискусія розгорнулась навколо запропонованих змін до ст. 36, що встановлює підстави для початку розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Проектом пропонується надати АМКУ право проводити дослідження (а фактично розслідування, як припускають юристи) з метою встановлення достатніх підстав для початку розгляду справи у разі, коли дані про ознаки порушення є суперечливими чи недостатніми.

На практиці ця норма може призвести до зловживань з боку органів АМКУ і недобросовісних суб’єктів господарювання. На думку учасників дискусії, не передбачено достатніх механізмів захисту інтересів бізнесу.

А от пропозиція, що не викликала суперечок між учасниками, стосувалася надання судам повноважень встановлювати факт зловживання домінуючим становищем на ринку за приватними позовами учасників бізнесу.

Насамкінець учасники засідання домовилися викласти свої зауваження та пропозиції до законопроекту з обов’язковим обґрунтуванням до 20 вересня 2017 року.

Слідкуйте за нашими анонсами та долучайтеся до діяльності Комітету АПУ з конкуренційного права. З нами цікаво.

Новини комітету

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально!

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально! | 08 грудня 2023