Дисциплінарна відповідальність суддів: про що говорили у Харкові

ХАРКІВ — 3 червня 2016 року. Асоціація правників України (АПУ) спільно з Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» за підтримки Вищої ради юстиції (ВРЮ) та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) провели круглий стіл з метою обговорення актуальних питань дисциплінарної відповідальності суддів.

Модератором круглого столу виступив Максим Шевердін, член Правління АПУ, голова Відділення АПУ в Харківській області, адвокат, партнер ЮФ «Кібенко, Оніка і партнери». Він звернув увагу на особливу актуальність заходу у світлі прийнятих 2 червня 2016 року змін до законодавства України в частині правосуддя. «Власне, законодавчі новації внесли свої корективи в програму круглого столу та у доповіді виступаючих експертів. Водночас, захід обіцяє бути цікавим», — сказав він.

Так, переходячи до суті Заходу, член Вищої ради юстиції, секретар дисциплінарної палати Алла Лесько висловила своє бачення недавніх подій, наголосивши на тому, що сьогодні в Україні відбувається не просто судова реформа, а реформа усіх правових підходів. «Надалі нас чекає кропітка робота над скаргами, які будуть передані Вищою кваліфікаційною комісією суддів України відповідно до положень нового Закону України «Про судоустрій і статус суддів», — зазначила Алла Лесько та запевнила, що Вищій раді правосуддя вистачить наснаги та сил розглянути кожну із переданих скарг.

Говорячи про актуальні питання діяльності ВККС та відповідаючи на запитання щодо можливості використання дисциплінарних процедур як способу тиску на суддю, секретар дисциплінарної палати ВККС, суддя ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ Михайло Макарчук звернув увагу на те, що дисциплінарні органи, виконуючи свої повноваження, вживають усіх заходів, щоб не допустити виникнення такої ситуації.

Також він озвучив тенденцію до подання громадянами необґрунтованих скарг, які не мають наслідком притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. «95% скарг, які до нас надходять, по суті, є апеляційними скаргами, в яких заявник просить дисциплінарний орган переглянути прийняте судове рішення чи дати правову оцінку законності такого рішення», — прокоментував він.

Обговорюючи питання низької правової культури та поінформованості громадян, учасники круглого столу високо оцінили ініціативу АПУ та Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» щодо видання інформаційних матеріалів про порядок притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Основна їх мета — роз’яснення дисциплінарних процедур і, як результат — зниження показників подання необґрунтованих скарг до дисциплінарних органів.

Погляд суддів на дисциплінарну відповідальність представив Михайло Гуцал, суддя Харківського апеляційного адміністративного суду, наголосивши на тому, що саме судді найбільше зацікавлені в ефективній роботі дисциплінарних органів. «Це запорука злагодженої роботи всієї судової системи», — додав він. Також Михайло Гуцал висловився на користь роботи дисциплінарних органів на місцях, як це було раніше. «При оцінці особи, наприклад суддів Харківського суду, дисциплінарний орган не може зробити це достатньо об’єктивно. На місцях це зробити легше і краще. З огляду на це, доцільним було б запровадити можливість підготовки попереднього висновку щодо скарги на суддю тут, на місці», — запропонував він.

Експерт Проекту «Ефективність дисциплінарних органів у системі судочинства» від АПУ, адвокат VB PARTNERS Микита Нуралін представив ключові пропозиції внесення змін до порядку притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, розроблені в межах АПУ. Серед них: дотримання розумних строків розгляду дисциплінарних справ, штучне затягування розгляду справи шляхом неявки, врегулювання питання щодо обґрунтованості і вмотивованості рішень, забезпечення прав скаржника у дисциплінарному процесі.

Координатор законопроектної роботи АПУ, експерт Проекту «Ефективність дисциплінарних органів у системі судочинства» Ярина Дупай представила перші результати реалізації ініціативи АПУ, зокрема: налагодження співпраці з дисциплінарними органами, розробка пропозицій з удосконалення дисциплінарних процедур на рівні регламентів, підготовка інформаційних матеріалів про порядок притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Окрім того, вже опубліковано два моніторингові звіти і готується до оприлюднення ще два, проведено п’ять презентацій роботи Проекту. Вона запевнила, що у світлі проведених реформ перед Проектом постають нові завдання та виклики.

Очікується, що співпраця АПУ та дисциплінарних органів продовжиться і надалі, зокрема, в підготовці проекту Закону України «Про Вищу раду правосуддя» та низці інших напрямів.

Також у круглому столі взяли участь: Володимир Кравчук, член Правління АПУ, президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України, суддя Львівського окружного адміністративного суду, член Конституційної комісії; Людмила Волкова, суддя Харківського окружного адміністративного суду, член Ради суддів України; Юрій Вишневецький, керуючий партнер АО «ЮФ «Вілеон»; Юлія Землицька, національний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні»; Оксана Кобзар, керуючий Адвокатським бюро Оксани Кобзар; Олена Сібільова, адвокат; Марина Старовойтова, адвокат, керівник відокремленого підрозділу ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу» в Харківській області; Роман Чумак, партнер юридичної компанії «АРЕС».

Новини секцій

У вас є цікава ідея заходу?