Зловживання правами: зміст, форми і засоби протидії. Обговорення в рамках Секції суддів АПУ

21 червня 2025 року в місті Києві відбулася професійна дискусія: «Зловживання правами: зміст, форми і засоби протидії». Захід було організовано Секцією суддів АПУ спільно з Правничою асоціацією «ДОБРОСУД» та Київською школою державного управління імені Сергія Нижного.

Метою заходу стало глибоке обговорення сутності зловживання процесуальними та матеріальними правами, виявлення форм такого зловживання в українській правовій системі, їхнього впливу на здійснення правосуддя, а також визначення ефективних засобів протидії подібним практикам.

У заході взяли участь провідні представники судової влади та правничої спільноти, зокрема:

  • Дмитро Гудима, суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді, Голова Секції суддів Асоціації правників України
  • Костянтин Пільков, суддя Великої Палати Верховного Суду
  • Віктор Пророк, суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді,
  • Євген Петров, суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді, член Ради Секції суддів Асоціації правників України
  • Василь Крат, суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді
  • Ян Берназюк, суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
  • Олег Первомайський, суддя Конституційного Суду України
  • Віктор Ногачевський, суддя Вищого антикорупційного суду
  • Віталій Кузьмишин, голова Сьомого апеляційного адміністративного суду
  • Микола Глотов, суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
  • Юлія Байдуж, суддя Господарського суду Полтавської області, членкиня Правління Правничої асоціації «ДОБРОСУД»
  • Петро Кравченко, суддя Тарутинського районного суду Одеської області, член Правління Правничої асоціації ДОБРОСУД
  • Олег Яким’як, адвокат, член Громадської ради доброчесності

Модераторкою заходу виступила Тетяна Огневʼюк, голова асоціації «ДОБРОСУД» та заступниця голови Комітету АПУ з інтелектуальної власності.

Під час заходу обговорювалися ключові проблеми, пов’язані зі зловживанням як процесуальними, так і матеріальними правами в судовій практиці. Учасники звернули увагу на випадки формального використання правових інструментів із недобросовісною метою — зокрема, подання надмірної кількості клопотань або скарг для затягування розгляду справ, маніпуляції з автоматизованим розподілом справ, а також умисну неявку представників державних органів, що перешкоджає належному здійсненню правосуддя.

Окремо було піднято питання зловживання матеріальними правами, коли право використовується всупереч його суті, наприклад, для завдання шкоди іншій особі. Обговорення торкалося критеріїв добросовісності, меж допустимого використання прав, а також типових сфер, де такі порушення виникають найчастіше — корпоративні спори, оренда, банкрутство. Експерти також наголосили на необхідності законодавчого уточнення механізмів протидії таким зловживанням, оскільки в чинному українському праві бракує чітких інструментів для належного реагування.

Учасники відзначили важливість публічного обговорення теми добросовісного здійснення прав та наголосили на необхідності вдосконалення законодавчих механізмів, спрямованих на запобігання зловживанню як процесуальними, так і матеріальними правами.

Щиро дякуємо усім учасникам дискусії за змістовні виступи, фахову експертизу та активну участь в обговоренні. Особлива подяка суддям Верховного Суду, Конституційного Суду України, Вищого антикорупційного суду, апеляційних та місцевих судів, а також представникам адвокатури і правничої спільноти за відкритість до обговорення складних і чутливих питань, пов’язаних із добросовісністю здійснення прав.

Новини секцій

Стати членом АПУ - надихаючий нетворкінг, експертиза, практичні інструменти для розвитку та інші переваги членства

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК