Комітет АПУ з міграційного права звернувся до Міністра закордонних справ України
КИЇВ — 16 лютого 2022 року. Комітет АПУ з міграційного права відправив лист-звернення до Дмитра Кулеби, Міністра закордонних справ України, щодо вдосконалення законодавства у сфері міграційного права. Зокрема, щодо необхідності ратифікації пп. 1-3, 5-10, 12 ст. 19 Європейської соціальної хартії (переглянутої). Створення даного звернення було ініційовано за результатами обговорень на ІІ Національному форумі з міграційного права. Європейські вимоги та українська реалізація, який відбувся 10 грудня 2021 року.
Україна ратифікувала Європейську соціальну хартію (переглянуту) 14 вересня 2006 року Законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)». Однак цим Законом не передбачалася ратифікація жодного пункту ст. 19 Європейської соціальної хартії, що забезпечує права трудящих-мiгрантiв i членів їхніх сімей на захист i допомогу.
2 липня 2007 року Україна ратифікувала Європейську конвенцію про правовий статуструдових мігрантів. Ця угода, що для України набула чинності 1 жовтня 2007 року, містить низку положень, у яких викладено зобов’язання, аналогічні певним положенням ст. 19 Хартії. Оскільки Україна вже взяла на себе зобов’язання за Конвенцією (за винятком тих, що стосуються права на створення організацій), у 2011 році Європейський комітет із соціальних прав запропонував Україні розглянути можливість прийняття кількох пунктів ст. 19 Хартії. Європейський комітет із соціальних прав зазначив, що це гарантуватиме дотримання Україною її зобов’язань відповідно до міжнародного законодавства у цій сфері.
10 грудня 2021 року на ІІ Національному форумі АПУ з міграційного права Сюзанна Мнацаканян, керівниця проєктів Департаменту Європейської соціальної хартії Ради Європи, зазначила, що для модернізації українського міграційного законодавства передусім потрібно, щоб Україна ратифікувала ст. 19 Європейської соціальної хартії Ради Європи. Адже нератифікація цих положень є значною проблемою для українців, що працюють за кордоном.
Під час другої процедури щодо неприйнятих Україною положень Європейської соціальної хартії, що відбулась у 2016 році, Європейський комітет із соціальних прав дійшов висновку, що в законодавстві та на практиці немає суттєвих перешкод або що такі перешкоди несуттєві для прийняття Україною положень ст. 19 Європейської соціальної хартії.
Також звернення стосується органу, відповідального за підготовку пропозиції щодо ратифікації п.п. 1-3, 5-10, 12 ст. 19 Європейської соціальної хартії (переглянутої).
Ч. 5 ст. 9 Закону України «Про міжнародні договори України» передбачає, що підготовка пропозицій щодо ратифікації міжнародних договорів України (документів, зазначених у ч. 4 цієї статті) здійснюється міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, державним колегіальним органом, визначеним відповідно до ч. 5 ст. 4 цього Закону, відповідальним за укладення міжнародного договору України.
Ч. 5 ст. 4 Закону України «Про міжнародні договори України» передбачено, що підготовка пропозицій відповідно до цієї статті здійснюється міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади або державним колегіальним органом, який ініціював процес укладення відповідного міжнародного договору України, або визначеним відповідальним за його укладення Президентом України чи Кабінетом Міністрів України.
Підсумовуючи звернення, Асоціація правників України закликає Міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу забезпечити розробку та внесення на розгляд парламенту законопроєкту щодо ратифікації Україною пп. 1-3, 5-10, 12 ст. 19 Європейської соціальної хартії (переглянутої). Такий крок забезпечить виконання Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань та сприятиме модернізації національного міграційного законодавства.
Експерти АПУ також висловили готовність надати допомогу в процесі підготовки законопроєкту щодо ратифікації.
З повним текстом звернення можна ознайомитися за посиланням.
Вступити до АПУ. Telegram-канал. YouTube-канал.
Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.