Звернення Комітету АПУ з міграційного права щодо тиску на Торгово-промислову палату України

КИЇВ — 07 вересня 2021 року.  Комітет АПУ з міграційного права звернувся з офіційним листом до Голови Служби безпеки України Баканова І.Г. щодо тиску на Торгово-промислову палату України, ніби через порушення норм міграційного права іноземцями.

Так, 30 серпня 2021 року о 14:29 на сайті Служби безпеки України (далі - СБУ) з’явилась новина, що «Контррозвідка СБУ викрила посадовців Торгово-промислової палати України на незаконній легалізації іноземців». У новині вказується, що «окремі посадовці ТПП сприяли легалізації іноземців через запрошення в Україну».

Звертаємо увагу, що Торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання. Відповідно до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», «Торгово-промислова палата України здійснює представницькі функції як в Україні, так і за її межами, об'єднує торгово-промислові палати та координує їх діяльність. Торгово-промислова палата України [серед інших завдань] відкриває свої представництва та філії в інших країнах, а також засновує разом із зарубіжними партнерськими організаціями як в Україні, так і за її межами змішані торгово-промислові палати, ділові ради та інші спільні організації…».

Відповідно до «Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2017 р.
№ 118, запрошення іноземцям видаються фізичними чи юридичними особами-резидентами України в установленому порядку. Запрошення від юридичних осіб оформлюються на бланку підприємства/організації і є підставою для отримання візи. Такі запрошення потрібні для іноземців, які планують відвідати Україну з метою відкриття бізнесу та налагодження ділових контактів. Всі візові документи перевіряються та рішення про видачу коротко- та довгострокових віз та посвідок на проживання приймаються Міністерством закордонних справ України, посольствами та консульствами України за кордоном, а також Державною міграційною службою України. Крім того, СБУ України проводить власну перевірку щодо надання/ненадання дозволу на в'їзд в Україну та встановлення потенційної загрози нелегальної міграції особи, а Прикордонна служба перевіряє законність відповідних існуючих документів особи, в тому числі дозволів на роботу, та має право відмовити у в’їзді в країну через недостовірні дані, покази особи, розбіжності інформації та її достовірності і т.д.

Комітет АПУ з міграційного права інформує, що в міграційному законодавстві передбачено запрошення для в'їзду в Україну за службовою візою (документ, який дає право оформити короткострокову візу іноземному громадянину чи особі без громадянства і в'їхати на територію України на певний термін), або для участі в бізнес конференціях, форумах та інших ділових заходах в Україні.

Публікацію СБУ щодо участі Торгово-промислової палати України в незаконній видачі візових документів було поширено ще до «вирішення питання щодо повідомлення фігурантам про підозру у вчиненні кримінальних злочинів». Такі дії підривають авторитет та ділову репутацію ТППУ, можуть суттєво зменшити довіру зарубіжних інвесторів в Україні та можуть розглядатись як неправомірний тиск на ТППУ.

Більше того, інформація в публікації СБУ про те, що ТППУ  «також використовувала фіктивні підстави для реєстрації шлюбів іноземців із громадянами України» є недостовірною, оскільки ТППУ не реєструє шлюбів взагалі.

В кінці звернення Комітет АПУ з міграційного права закликає припинити поширення інформації, спрямованої на підрив авторитету та ділової репутації Торгово-промислової палати України, яка може суттєво зменшити довіру зарубіжних інвесторів в Україні. В той же час, Асоціація правників України підтримує проведення повного, всебічного та прозорого розслідування у цій справі та притягнення винних осіб до відповідальності.

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?