Про особливості судового процесу в Німеччині: онлайн-зустріч із адвокаткою Марією Деррою

КИЇВ — 16 лютого 2021 року. За ініціативи Комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини відбулася онлайн-зустріч із Марією Деррою, адвокаткою, партнеркою адвокатської контори KAYP, м. Берлін. Разом із модератором зустрічі, Головою Комітету АПУ Микитою Жуковим вони обговорили нагальні нюанси судоустрою, конституційної юстиції та роботи професійних об'єднань в Німеччині.

Про особливості судового процесу

Марія розповіла, що в Німеччині серед юристів відсутній розподіл, як такий:

«Наприклад, якщо я намагаюся вирішити спір у позасудовому порядку і це нам не вдається — продовжую цю справу вести». За її словами, німецькі адвокати ведуть справи «від А до Я». 

Крім того, в більшості судових процесів участь адвоката є обов'язковою. Винятків із правила всього декілька й у першу чергу це стосується дільничних або районних судів — це суди загальної юрисдикції, що розглядають цивільні спори, де сума спору не перевищує 5 тис євро. 

Щодо того, судової системи пані Дерра розповіла, що в Німеччині є 5 судових гілок: загальної юрисдикції, фінансові, адміністративні, суди з трудових спорів і соціальних питань. Всі вони мають три інстанції: апеляція, касація та Верховний Суд. 

Особливістю німецькою судової системи є факт відсутності єдиного головного ВС. Якщо ж різні ВС виносять різні рішення, до роботи включається Загальний Сенат вищих судів, президенти яких входять до його складу. Проте, за словами спікерки, його допомоги потребують вкрай рідко — за останні 30 років до нього звернулися близько 5 разів. 

Про церемоніальні особливості судового процесу

Марія Дерра розповіла, що в Німеччині відсутня практика звернення до суддів виключно «Ваша честь» — тільки «Пані Голова» або «Пане Голово»:

«До нас судді звертаються «пані/пане адвокат і прізвище». Цікаво, що при цьому всі учасники процесу мають бути в чорних мантіях. Різниця тільки в тому, що у суддів є манжети, а мантії з бархату. Таким чином нас, адвокатів і прокурорів урівнюють між собою та з суддями». Спікерка підкреслила — це важливо для розуміння ролі адвоката в Германії:

«В найпершій статті федерального положення про адвокатуру, яка складається лише з одного речення йдеться: «Адвокат є незалежним органом правосуддя». Ми повинні відстоювати інтереси наших клієнтів, але не будь-якими способами. Ми маємо на рівні з іншими органами правосуддя виконувати закон і з повагою до нього ставитися. Відтак наша роль двоїста — з нею пов'язане й розуміння нашої поведінки в процесі. Ми, зокрема, не можемо брехати — навіть заради інтересів клієнта».

Ще один важливий момент, який виокремила спікерка щодо відсутності потреби в жорсткій ієрархії суддя-адвокат і відповідного звернення «Ваша честь» — німецькі судді, прокурори та адвокати отримують ідентичну універсальну освіту, кваліфікаційних екзаменів також немає. По завершенню університету та стажування здаються два державних екзаменів — для юриста відкриті будь-які дороги до спеціалізацій.

«Важливо розуміти, ми всі перебуваємо на одному рівні в тому числі завдячуючи системі стажування — після навчання юристи знайомляться з професією в усіх можливих сферах. Перші 4 місяці ми працюємо в цивільному суді, кожен референкар закріплюється за суддею, має провести з ним мінімум 3 процеси та винести 8 рішень», — підкреслила Марія Дерра.

Крім цього, правники обговорили особливості роботи професійних об’єднань юристів і шляхи отримання адвокатської професії в Німеччині українськими юристами.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?