Особи з інвалідністю внаслідок війни: Комітет АПУ закликає забезпечити рівний захист для всіх постраждалих

Комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини зверненувся до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця та Робочої групи з питань захисту прав і свобод цивільних осіб щодо ситуації, що склалася у зв’язку з внесенням змін до Порядку встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №306 від 25 квітня 2018 року.

Як зазначається у зверненні, у жовтні 2024 року Кабінетом Міністрів було прийнято постанову №1186, якою внесено зміни до чинного Порядку. Відповідно до нових положень, особи, які отримали поранення на тимчасово окупованих територіях України внаслідок дії вибухонебезпечних предметів, не можуть претендувати на встановлення зв’язку інвалідності з цими пораненнями. Така норма фактично позбавляє постраждалих можливості отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни та, відповідно, скористатися передбаченими законом державними пільгами і соціальними гарантіями.

Комітет АПУ наголошує, що така законодавча новація суперечить низці фундаментальних положень Конституції України — зокрема, статтям 21, 22, 46 та 49, які гарантують рівність прав, соціальний захист та доступ до медичної допомоги. Також зазначено, що ці зміни є дискримінаційними й не відповідають міжнародно-правовим зобов’язанням України, зокрема Конвенції ООН про права дитини, яка вимагає рівного доступу дітей до медичної та соціальної допомоги, незалежно від місця проживання чи перебування.

На переконання представників Комітету, таке розділення постраждалих за територіальним принципом є нічим іншим, як дискримінацією. Подібне звуження обсягу прав і свобод є недопустимим і прямо суперечить правовим позиціям Конституційного Суду України, який неодноразово підкреслював, що під час внесення змін до законодавства не може відбуватись обмеження вже гарантованих прав.

У своєму зверненні АПУ закликала Уповноваженого Верховної Ради з прав людини сприяти перегляду положень абзацу 5 пункту 3 Постанови КМУ №1186 від 15.10.2024 та ініціювати внесення змін до Постанови №306 від 25.04.2018. Метою запропонованих змін є недопущення порушення прав громадян, забезпечення належного захисту постраждалих, у тому числі дітей, з тимчасово окупованих територій, а також відновлення принципу справедливості в доступі до державної допомоги.

Детальніше за посиланням

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES