Інтерв‘ю з Директором НАБУ: ч.2. Практична робота НАБУ

КИЇВ — 30 листопада 2020 року. 13 листопада відбулася традиційна, вже VII Конференція з кримінального права та процесу. Спеціальним гостем заходу став директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник (А.С) — упродовж сесії його інтерв’ював Президент Асоціації правників України, партнер VB PARNERS Денис Бугай (Д.Б). Комплексно про роботу НАБУ та все, що турбує адвокатів. До вашої уваги — друга частина повного тексту розмови.

Практична робота НАБУ

Д.Б: Артеме, як керівник ви задоволені роботою детективів?

А.С: Сказати, що все ідеально, може тільки, вибачте на слові, «махровий популіст». Тому що, нагадаю, і НАБУ, і ВАКС, і САП — це органи, які створювалися з нуля. Звичайно, що були проблеми створення самих органів — жоден із них не виник у Радянському Союзі й не трансформувався до певної досконалої форми типу СБУ.

Відповідаючи на це питання, я можу розказати, з чого все починалося. У вересні 2015 року на першому конкурсі ми відібрали 70 детективів. Хтось пройшов спецперевірку швидше, хтось іще проходив. І я призначив перших 50 детективів. На той час ще не було антикорупційного прокурора, тому що перші призначення відбулися 30 вересня, прокурор з’явився 30 листопада, а 1 грудня приступив до виконання своїх обов’язків. 4 грудня ми вже зареєстрували перше провадження.

З чого починався наш правоохоронний орган?

50 осіб, які між собою не знайомі. Хтось прийшов із прокуратури, хтось — з адвокатури, хтось — із поліції, хтось — із СБУ. Внутрішня комунікація була відсутня в принципі. Я фактично за руку провів їх по кабінетах.

Коли я прийшов на роботу два дні потому, побачив перелякані очі, бо ніхто не знав, що робити. Це були абсолютно різні люди, які фактично зійшлися в один момент у новостворений орган.

Інший аспект, який формував колектив — посада детектива. На той час спеціалістів, які були б детективами, не було. Хтось був або слідчим без навичок оперативної роботи, або оперативником без достатнього досвіду роботи проведення слідчих дій. І були люди, які прийшли з приватного сектору, не маючи ні тих, ані інших навичок. Так, проблема внутрішньої та професійної комунікації, напрацювання груп детективів, які б однаково добре робили і слідчу, й оперативну роботу — це те, на що ми витратили перші два роки.

Зараз ситуація кардинально змінилася.

Д.Б: А як ви оцінюєте ефективність підрозділів детективів, як вимірюєте їх KPI: кількість вироків, підозр, просування по службі?

А.С: Неможливо вимірювати ефективність детектива в контексті кількості вироків.

На що ми орієнтуємо? Наприклад, Антикорупційний суд — перший, який в кожному рішенні щодо запобіжних заходів прописує обґрунтованість підозри. І саме якість процесуальних документів, повнота зібраних доказів — як в частині обрання запобіжних заходів, так і можливої передачі справи до суду — це основний КРІ.

Були випадки, коли судді просто «макали» детективів за неякісно підготовлений документ. Ми часто отримуємо листи і з САПу, де вказуються певні зауваження. Ми ці недоліки аналізуємо і формуємо спеціальні тренінги для вдосконалення детективів.

А можна детальніше про тренінги? Які саме?

А.С: З чого починалися перші тренінги. По-перше, відбувся вступний курс, першу лекцію проводив я. Наведу приклад, коли я зрозумів, скільки ще попереду роботи для формування команди фахівців.

Сидить група новопризначених детективів. Одного з них я запитав: «Тобі потрібно встановити дані про особу. Що ти робитимеш?». Він каже: «Дам доручення оперативному органу». А він працював до цього слідчим. Потім розуміє: «Стоп, я ж уже сам представник оперативного органу. Тоді не знаю, що буду робити». Тобто він залишився в парадигмі слідчого та навіть не встиг усвідомити, що він оперативник.

Відтак ми намагалися з оперативників виховати слідчих і навпаки. Специфіка їх роботи вкрай різна: оперативнику важко підготувати обґрунтоване клопотання про обшук, а слідчим важко зрозуміти, як в конкретне авто поставити апаратуру тощо.

Весь цей час ми витратили на вирівнювання ситуації, її гармонізацію — виховання детективів. Це значний пласт праці відділу роботи з персоналом, яка триває й нині.

Д.Б: Які є проблеми та питання, що турбують вас із погляду процесуальних аспектів?

А.С: Для розмови про кримінально-процесуальне законодавство потрібна окрема зустріч. Є цілий пул людей на базі парламентських комітетів, які, як і адвокатська спільнота, організовують такі обговорення. Є норми, які явно «проти» сторони захисту, є й «проти» сторони обвинувачення тощо. Тому в деталі, мені здається, вдаватися не варто.

Д.Б: Про САП. Ми всі знали про певне напруження в співпраці детективів і прокурорів. Яка ситуація наразі?

А.С: Напруження в роботі обох сторін /посміхається/. І воно, напевне, завжди буде присутнє. Під час дискусій із уже колишнім антикорупційним прокурором моя позиція завжди була такою: не може прокурор підписати та погодити все, що приніс детектив.

Д.Б: А ви детективам це говорите? У нас враження, що детектив хоче погодити все, що тільки можна /сміється/

А.С: І це нормальне бажання детектива. Я їх орієнтую на те, що в демократичній країні не може бути 100% обвинувальних вироків. Крім Росії, мабуть. І так само я говорю детективам: питання лише в тому, як ти обґрунтував своє клопотання чи позицію.

Питання ж більш гарячого характеру виникали, коли лунала теза типу «Ми прокурори — ми так вирішили». Ми ж кажемо: «Ні, ваше рішення не узгоджується з матеріалами провадження». У відповідь: «Нас ваша позиція не хвилює».

Тоді детективам я говорив: «Коли ми намагаємося переконати в чомусь прокурорів, не давайте їм жодних шансів «макати» вас за такі елементарні помилки. Від граматичних до більш серйозних».

Коли мене Назар Іванович Холодницький (керівник САП до серпня 2020 року, — ред.) «макав» за певні процесуальні документи, я проводив наради з детективами де казав, що якщо ми відстоюємо принципову позицію з низки питань, то зобов’язані не допускати жодних помилок. Краще повільніше, проте якісніше.

З першою частиною розмови можна ознайомитися за посиланням.

Далі буде.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES