Карантин «вихідного дня»: заборонити не можна дозволити

КИЇВ — 12 листопада 2020 року. 11 листопада уряд запровадив карантин вихідного дня по всій території України. Попередньо обмеження будуть діяти до 30 листопада. Отже, що передбачає Постанова? Огляд новел, передбачених Постановою Кабміну — від заборон до дозволів і потенційних наслідків такого рішення — допомогла здійснити Оксана Нагнічук, членкиня Ради Комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини.

Спеціальний матеріал для The Page.

— 11 листопада на засіданні уряду було прийнято так звану Постанову про карантин вихідного дня.

Що забороняється?

— перевезення в пасажирському транспорті більше людей, ніж кількість сидячих місць;

— робота закладів громадського харчування з 22:00 до 7:00;

— робота нічних клубів та закладів громадського харчування з організацією дозвілля;

— робота спортивних залів, якщо більше однієї особи на 20 квадратних метрів;

— діяльність кінотеатрів та театрів при заповненості понад 50% одного залу;

— робота хостелів;

— проведення культурних, спортивних та розважальних заходів, якщо бере участь понад 20 осіб.

Такі обмеження стосуються тепер усіх регіонів України.

Що забороняється у вихідний день, з 00:00 суботи до 00:00 понеділка?

— приймання відвідувачів у закладах громадського харчування (бари, ресторани, кафе);

— діяльність закладів культури та проведення культурних масових заходів;

— приймання відвідувачів у ТРЦ та інших закладах розважальної діяльності;

— діяльність спортивних залів, фітнес-центрів, басейнів;

— приймання відвідувачів суб’єктами, які проводять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення (салони краси, магазини промтоварів та інше).

Що ж дозволяється?

— послуги громадського харчування із адресним доставленням замовлень і замовлень на виніс;

— робота банків;

— медична практика;

— робота АЗС (без зон харчування), СТО;

— робота операторів поштового зв’язку;

— робота магазинів, в яких щонайменше 60% торговельної плащі відведено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами.

Говориться, що для бізнесу в ресторанній, розважальній та культурній сферах уряд готовий встановити так звану програму підтримку:

— компенсація частини зарплат робітників у зв’язку з простоєм;

— програма портфельних гарантій, яка має запрацювати найближчим часом;

— можливість застосування механізму визнання «карантину вихідного дня» форс-мажорною обставиною, що зараз обговорюється з Торговельно-промисловою палатою;

— продовження реалізації програми доступних кредитів «5-7-9», яка дає змогу отримати кредитні канікули для бізнесу.

Та всі ми розуміємо, та вже й навіть побачили весною, як так звана підтримка працює на практиці.

Самого тексту Постанови поки так і немає, тому чого можна ще очікувати, ніхто не знає.

До чого можуть призвести такі обмеження?

До знову ж таки, скорочення працівників та безробіття. Ми вже зустрічаємо новини про те, що власники бізнесів, які підпадають під заборону, будуть вимушені скорочувати персонал. «Планета кіно» звільнить півтисячі людей через карантин вихідного дня.

А інші, наприклад, переносять сеанси з вихідних днів на будні.

Постає питання: чи дійсно допоможуть встановлені обмеження зменшити захворювання в країні? Та чи будуть ці обмеження дійсно стосуватися всіх підприємців, діяльність яких забороняється у вихідні, чи все-таки для когось будуть винятки?

Всі ми пам’ятаємо час, коли було введено певні заборони весною, які, зокрема, стосувалися і рітейл-бізнесу. Проте «Епіцентр» працював, назвавши себе просто «продуктовим маркетом». Вже на сьогодні в Інтернет-мережі з’являються жарти на цю тему.

Чи є альтернативні варіанти вирішення питання?

Так, на мою думку, все-таки потрібно проводити просвітницьку роботу серед населення країни, щоб люди дотримувались певних санітарних норм: ходили в масках, не організовували великих святкувань, уникати скупчення людей, дотримувались відстані один від одного та умов самоізоляції. Самі громадяни повинні розуміти, що наразі це важливо.

Я прибічниця реальної відповідальності за недотримання карантинних норм. Так, 06.11.2020 року було прийнято Закон, яким вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) і встановлюється відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутої маски.

Якщо особа сплатить один раз штраф, то наступного разу вона вже подумає, чи варто їй ходити без маски. Те саме могло б стосуватися і дистанції між людьми та обов’язкової самоізоляції.

За період карантину в країні можна було б зробити певну систему відстежування хворих осіб та осіб, які знаходяться на самоізоляції, бо наскільки мені відомо, вона не зовсім коректно працює.

Отже, до чого може призвести карантин вихідного дня? До ще більшого скупчення людей у відповідних магазинах, які будуть працювати лише у будні дні, а це точно не вплине негативно на розповсюдження хвороби.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?